Śląskie: Niektórzy przedsiębiorcy deklarują otwarcie lokali mimo ograniczeń

Śląskie: Niektórzy przedsiębiorcy deklarują otwarcie lokali mimo ograniczeń
Fot. Pixabay

Niektórzy przedsiębiorcy z woj. śląskiego deklarują, że mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń, otworzą swoje lokale i w najbliższych dniach wznowią działalność. Musimy ratować to, co tworzyliśmy przez tyle lat – argumentują.

W miniony weekend została uruchomiona jedna z restauracji w Cieszynie, interweniowali policjanci i sanepid. W najbliższy piątek zamierza wznowić działalność specjalizująca się w kuchni amerykańskiej restauracja z Katowic.

– Od wczoraj głośno na temat naszego „otwarcia”, które zaplanowaliśmy na 15.01.2021. Pytacie: jak to jest możliwe? Jakim cudem? Przecież nie można… Otóż można! A nawet trzeba… jeśli chcemy ratować to, co tworzyliśmy przez tyle lat! – napisali przedstawiciele lokalu na Facebooku. Zaznaczyli, że na obecną chwilę nie przyjmują rezerwacji na piątek, część stolików zamierzają rezerwować najwcześniej w czwartek.

Otwarcie lokali deklarują lub zapowiadają także inni przedsiębiorcy, którzy rejestrują się na „Interaktywnej Mapie Wolnego Biznesu #otwieraMY”. W środowe popołudnie było na niej kilkanaście zgłoszeń z woj. śląskiego. Są wśród nich m.in. lokal gastronomiczny i park trampolin z Częstochowy, solarium z Będzina, klub fitness z Czeladzi, klub taneczny z Rybnika, lodziarnia z Chorzowa, kawiarnia z Gliwic, restauracja z Żor oraz kilka lokali z Podbeskidzia.

Policjanci, często razem z przedstawicielami sanepidu, od początku pandemii kontrolują m.in. placówki handlowe, siłownie, kluby fitness czy miejsca organizacji imprez pod kątem stosowania się do rządowych rozporządzeń. Jak powiedziała PAP w środę rzeczniczka śląskiej policji podinsp. Aleksandra Nowara, tylko poprzedniej doby w całym woj. śląskim skontrolowano 975 placówek handlowych (259 wspólnie z sanepidem), 8 restauracji i 5 dyskotek. Mundurowi sprawdzili też 775 innych miejsc – podała.

– Ostatniej doby w 22 przypadkach powiadomiliśmy sanepid o różnych nieprawidłowościach. 13 z nich dotyczyło niestosowania się do zasad kwarantanny, a 9 innych sytuacji – powiedziała Nowara. Śląska policja nie ma zsumowanych danych odnoszących się do działalności gospodarczej prowadzonej wbrew przepisom. Od 1 kwietnia 2020 r. śląscy policjanci 7781 razy przesłali do sanepidu materiały dotyczące różnych uchybień, 5982 dotyczyło kwarantanny, a 1799 przypadków, w których w ocenie mundurowych złamano przepisy. (PAP)

Krzysztof Konopka
Print Friendly, PDF & Email