Siłaczka, jakich mało

Siłaczka, jakich mało
Fot. Justyna Kozdryk (Facebook)

TVP Sport przygotowała film dokumentalny poświęcony pracującej w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu medalistce paraolimpijskiej i wicemistrzyni świata w podnoszeniu ciężarów, Justynie Kozdryk – jednej z najsilniejszych kobiet na świecie.

Justyna Kozdryk, na co dzień reprezentantka dwóch klubów, pracuje jako pracownik cywilny Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Z wykształcenia jest pedagogiem. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie o specjalności surdopedagogika. Swoją mistrzowską karierę rozpoczęła w 1999 roku. Wtedy to, po raz pierwszy, za namową swojej starszej siostry, trafiła do profesjonalnej siłowni klubu sportowego.

– Znalazłam się na siłowni przez przypadek. To dzięki mojej siostrze, która zawiozła mnie tam w 1999 roku. To było, gdy ukończyłam szkołę średnią i jeszcze nie zaczął się rok akademicki. Nie miałam co zrobić z wolnym czasem, a moja siostra była inicjatorem powstania siłowni w Jasieńcu. Jest tam klub sportowy i tak to się potoczyło, że pojawiłam się tam, a dalej odkrył we mnie i „pociągnął” ten sport pan trener-istruktor , który był tam zatrudniony – wspomina w zrealizowanym filmie paraolimpijka.

Tym trenerem był Mirosław Malec. Tak rozpoczęła się jej sportowa kariera w wyciskaniu sztangi. Jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, Europy i świata, a także srebrną medalistką paraolimpiady w Pekinie.

– Pamiętam jak dziś, gdy przyjechała do nas po raz pierwszy i położyła się na ławce. Ta ławka do dzisiaj jest takim naszych można powiedzieć „antykiem siłownianym” – wspomina pierwsze spotkanie z Justyną Kozdryk jej pierwszy trener Mirosław Malec.

Film zrealizowała Polska Fundacja Paraolimpijska przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Produkcja: Robert Szaj, reżyseria: Michał Juszczakiewicz, scenariusz: Michał Juszczakiewicz, Robert Szaj.

Film można obejrzeć na stronie: sport.tvp.pl.

Oprac. MM
Źródło: policja.pl / sport.tvp.pl
Fot. Justyna Kozdryk (Facebook)
Print Friendly, PDF & Email