SG: Na granicy południowej sprawdzono już ponad 23 tys. osób. Prawie 7 tys. nie miało wymaganych testów

SG: Na granicy południowej sprawdzono już ponad 23 tys. osób. Prawie 7 tys. nie miało wymaganych testów
Fot. Państwowa Straż Pożarna (Facebook)

W pierwszym tygodniu kontroli sanitarnych prowadzonych na granicy ze Słowacją i Czechami funkcjonariusze skontrolowali łącznie 23 171 osób; prawie 6, 9 tys. podróżnych nie posiadało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-Cov-2 – poinformowała PAP ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Jak poinformowała PAP ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, w pierwszym tygodniu kontroli sanitarnych – od 27 lutego do 5 marca – funkcjonariusze SG na odcinku granicy ze Słowacją i Czechami skontrolowali łącznie 23 171 osób. W tym prawie 6,9 tys. podróżnych nie posiadało negatywnego wyniku testu na SARS-Cov-2.

– Osoby, które nie posiadają takiego wyniku, zazwyczaj same rezygnują z dalszej podróży do Polski i wracają do swojego kraju – Czech czy Słowacji. Większość z nich – po zrobieniu badań – wraca po kilku godzinach już z negatywnym wynikiem testu – zaznacza ppor. Michalska.

Michalska zaznacza jednak, że osoby, które nie okazały negatywnego wyniku testu lub okazany test był nieaktualny, mogą zostać ukarane mandatem karanym z art. 116 kw.

– W pierwszych godzinach funkcjonowania nowych przepisów funkcjonariusze zazwyczaj stosowali wobec takich osób pouczenia. Łącznie zastosowano prawie 855 pouczeń oraz wystawiono 19 mandatów z art. 116 kw.

Straż Graniczna przekazała ponadto, że od początku trwania kontroli sanitarnych w działania na obu odcinkach granicy (Czechy i Słowacja) zaangażowanych było 1530 funkcjonariuszy SG, wspieranych przez funkcjonariuszy Policji i KAS.

Michalska poinformowała w rozmowie z PAP, że kontrole sanitarne prowadzone są poprzez posterunki stałe – działające 24 godziny na dobę – oraz doraźne – zmieniające lokalizację w zależności o potrzeb. Średnio na dobę wystawione były 23 posterunki stałe i 52 doraźne.

– Kontrole są prowadzone w sposób wyrywkowy, ale proszę pamiętać, że każda osoba wjeżdżająca z Czech czy ze Słowacji może zostać skontrolowana przez funkcjonariuszy SG – przekazała Michalska.

Jak informuje Komenda Główna SG, działania sanitarne na granicy południowej prowadzą funkcjonariusze z czterech oddziałów Straży Granicznej – Karpackiego, Śląskiego, Nadodrzańskiego i Bieszczadzkiego. Wszystkie te oddziały są odpowiedzialne za odcinki granicy ze Słowacją i Czechami. Jednak od najbliższego poniedziałku funkcjonariusze na granicy południowej będą wspierani przez 30 strażników granicznych z trzech innych oddziałów: Podlaskiego, Nadbużańskiego i Nadwiślańskiego.

– Już w ubiegłym roku formacja udowodniła, że potrafimy reagować na sytuacje nadzwyczajne – wtedy szybko przerzucamy siły i środki tam, gdzie są one potrzebne – przekazała Michalska i dodała, że od samego początku funkcjonariusze SG są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią.

Straż Graniczna od ostatniej soboty prowadzi przy granicy z Czechami i Słowacją kontrole polegające na sprawdzaniu, czy osoby wjeżdżające do Polski posiadają negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, który został wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin. Obowiązek ten dotyczy jedynie osób podróżujących do Polski w celu innym niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju.

W przypadku Polaków lub cudzoziemców mieszkających w Polsce negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Jeśli takiego testu nie posiadają, funkcjonariusze SG informują ich o obowiązku zgłoszenia się do sanepidu i odbyciu kwarantanny.

Z obowiązku posiadania testu zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, a także pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci kształcący się w Polsce i wielu innych. (PAP)

Marcin Chomiuk
Print Friendly, PDF & Email