Serbia: Przepustki COVID-19 będą wymagane w kawiarniach i restauracjach

Serbia: Przepustki COVID-19 będą wymagane w kawiarniach i restauracjach
Fot. Pixabay

Od soboty w Serbii, by przebywać w lokalach gastronomicznych i hotelach po godzinie 22:00, konieczne będzie posiadanie specjalnej przepustki COVID-19 – poinformowała w środę premier Ana Brnabić.

Dokument w wersji cyfrowej lub papierowej będzie potwierdzać przyjęcie szczepionki, uzyskanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed okazaniem lub przebycie choroby maksymalnie siedem miesięcy wcześniej – powiedziała podczas konferencji prasowej premier Serbii.

Brnabić oceniła, że problem dotyczący stosowania się do nowych reguł pojawić się może w mniejszych ośrodkach kraju. – Nie jesteśmy w stanie kontrolować każdego, liczę na odpowiedzialność obywateli, ponieważ nie żyjemy – i nie chcę, żebyśmy żyli – w państwie policyjnym – zaapelowała.

Licząca niespełna 7 mln mieszkańców Serbia zmaga się ze średnio 6 tys. nowych zakażeń dziennie. Dotychczas zanotowano milion potwierdzonych zakażeń koronawirusem, z których ponad 9 tys. zakończyło się śmiercią zakażonej osoby. Około 50 proc. mieszkańców kraju zostało dotąd w pełni zaszczepionych – podały serbskie media. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email