SeniorApp – znajdź lub zaoferuj pomoc w codziennych obowiązkach

SeniorApp – znajdź lub zaoferuj pomoc w codziennych obowiązkach
Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Codzienna opieka, zakupy, sprzątanie, wyprowadzanie psa na spacer, czy drobne prace remontowe – to tylko kilka z wielu czynności, w których może wyręczyć platforma SeniorApp! Sprawdź, jak z niej korzystać. Stawki za usługi wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

W skrócie: SeniorApp to platforma, która łączy osoby szukające pomocy z osobami, które ją oferują. Rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, a także tych, którym brakuje czasu lub możliwości wypełnienia któregoś z codziennych obowiązków.

Platforma jest dostępna poprzez aplikację mobilną i stronę internetową. Aby z niej korzystać, wystarczy założyć konto.

Towar deficytowy

Polacy starzeją się w szybkim tempie. Obecnie co siódmy, a za 40 lat już co trzeci mieszkaniec naszego kraju będzie miał 65 lat lub więcej. W 2050 r. liczba osób w wieku 60+ wzrośnie do 13,7 mln osób. To spora grupa, która potrzebuje i będzie potrzebowała opiekuna, obecnie stanowiącego „towar deficytowy”. Starsi ludzie biorą sprawy w swoje ręce i szukają wsparcia, za które są gotowi płacić. Potrzeb jest wiele, a na zarobek mogą liczyć nie tylko pracownicy branży medyczno-opiekuńczej, ale też „złote rączki”, fryzjerzy, kosmetyczki czy osoby wyprowadzające psy na spacer.

Pomoc każdego dnia

Starsi ludzie potrzebują wsparcia każdego dnia, nie tylko od święta. Według raportu SeniorApp, 30 proc. badanych w wieku 60+ pytanych o to, czy potrzebują wsparcia i mogą na nie liczyć, deklaruje, że nie otrzymuje żadnej pomocy. 21 proc. może liczyć na wsparcie, a 49 proc. ankietowanych radzi sobie samodzielnie i twierdzi, że nie trzeba się nimi opiekować.

Badanie wykazało również, że osoby po 60-tce ograniczają swoją aktywność – w wielu przypadkach – do minimum. Tylko 45 proc. wychodzi z domu często, 29 proc. opuszcza go w konkretnych celach, np. idzie do sklepu, lekarza, apteki, na spacer, spotkać się z bliskimi. 25 proc. rzadko wychodzi z mieszkania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne, 1 proc. wcale nie wychodzi z domu.

Seniorzy w czasie pandemii

Poczucie osamotnienia, odcięcie od podstawowych aktywności, form rozrywki, dostępu do opieki medycznej czy innych usług, a także utrata lub ograniczenie źródła zarobku, to istotne problemy, z którymi przyszło się nam mierzyć na skutek pandemii.

Szczególnie osobom starszym doskwierać może ograniczenie możliwości normalnego funkcjonowania. Bliscy seniorów nie zawsze są na miejscu, czasami mieszkają w innych miastach i nie mogą być przez cały czas obok. Aplikacja SeniorApp jest dobrym rozwiązaniem. Za jej pośrednictwem możemy zapewnić pomoc czy opiekę naszym rodzicom czy dziadkom.

Lekarz, kosmetyczka i złota rączka

Jakie usługi zrealizujemy za pomocą SeniorApp? Oprócz przedstawicieli branży medyczno-opiekuńczej oferujących opiekę dzienną i nocną, konsultacje lekarskie czy rehabilitację, znajdziemy tam także osoby oferujące sprzątanie mieszkania i mycie okien, robienie zakupów, wyprowadzanie psa na spacer, wykonywanie drobnych napraw lub prac remontowych czy przygotowywanie posiłków. Są też usługi kosmetyczne i fryzjerskie z dojazdem do domu.

Stawki za wyżej wymienione usługi wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Jak działa SeniorApp?

Aby korzystać lub oferować usługi, należy założyć konto na platformie. Rejestracji można dokonać poprzez pobranie aplikacji mobilnej „SeniorApp – Pomoc na wyciągnięcie ręki” lub na stronie internetowej www.seniorapp.pl. Użytkownik aplikacji określa rolę, jaką chce pełnić: może zwrócić się o pomoc lub zaoferować ją innym. Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne i możliwe na terenie całej Polski!

Po wybraniu opcji: „szukam pomocy”, można zamówić dowolne usługi dostępne w okolicy. Korzystanie z aplikacji jest wygodne i intuicyjne, nie wymaga wychodzenia z domu, a płatności za nie są realizowane bezgotówkowo.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email