Senioralni. Poznań 2022

Senioralni. Poznań 2022
Mat. prasowe

Już po raz dwunasty październik stanie się miesiącem poznańskich seniorek i seniorów – rusza kolejna odsłona cyklu „Senioralni. Poznań”.

Jego uroczysta inauguracja odbędzie się 24 września w samo południe na placu Wolności. Dla poznaniaków i poznanianek zagra tego dnia zespół Żuki Rock’n’Roll Band.

– W tym roku powracamy do korzeni i z okazji otwarcia jesiennego cyklu wydarzeń zapraszamy na koncert. Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednich latach wkroczymy w ten jesienny, bardzo senioralny czas tanecznym krokiem – zachęca Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Podczas inauguracji zagra zespół Żuki Rock’n’Roll Band, który zaprezentuje m.in utwory z repertuaru The Beatles. Na senioralnej scenie pojawi się również grupa Senioruki – jej członkami są dojrzali poznaniacy, grający na ukulele. W trakcie wydarzenia wręczone zostaną kolejne certyfikaty w ramach akcji „Miejsca Przyjazne Seniorom” oraz nagroda Miejskiej Rady Seniorów „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”. Swoją ofertę zaprezentują również tegoroczni partnerzy – Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii oraz Centrum Medyczne Synexus. Wstęp jest wolny.

Miesiąc senioralnych wydarzeń

– Impreza jak w soczewce skupia to, co w mieście najlepsze dla seniorek i seniorów – jest po to, żeby zaprezentować ofertę, z  której można korzystać w Poznaniu na co dzień, a dziś jest ona naprawdę bardzo szeroka. Jest też impulsem dla innych do tego, żeby działać na rzecz osób starszych – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Zaproszenie do udziału w „Senioralnych” skierowane jest nie tylko do poznanianek i poznaniaków, ale też seniorek i seniorów z Ukrainy przebywających obecnie w Poznaniu.

Program otworzą targi Viva Seniorzy!, które odbędą się w dniach 30 września-1 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 3. Na ich uczestników czekają ciekawe warsztaty (cyfrowe, wikliniarskie, malarskie, rękodzielnicze, gry w boule, nordic walking), wykłady (na temat aktywności zawodowej osób starszych, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i wolontariatu senioralnego) i przeróżne aktywności – do wyboru taniec hawajski, tahitański, cygański, joga i tai chi. Na targowej scenie wystąpi Andrzej Rosiewicz, program kabaretowy zaprezentuje Zenon Laskowik, a towarzyszyć mu będzie Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak oraz Michał Ruksza. Na deser na seniorów czekać będzie VIVA prywatka, czyli potańcówka z DJ Zoranem.

Targi to wstęp do zabawy i ciekawych spotkań, które potrwają przez cały październik. Wśród wielu wydarzeń przygotowanych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych we współpracy z instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi każdy znajdzie coś dla siebie. „Senioralni” tradycyjnie będą zachęcać do wyjścia z domu i zwiedzania przeróżnych miejsc – wśród propozycji są m.in. Tour de Zoo, spacer w okolicznościach egzotycznej roślinności, filmowa przechadzka po Poznaniu oraz możliwość zajrzenia w teatralne zakamarki. 

Kulturalni maniacy nie zawiodą się – będą mogli liczyć na zniżki w poznańskich teatrach, ale też zobaczyć spektakle w wykonaniu swoich rówieśników. W październiku czekać na nich będzie sporo projekcji filmowych, również takich, na które można wybrać się z wnuczkami czy wnukami, a do tego koncert piosenek filmowych, spotkania z poetami i reżyserami. 

Pokazowe lekcje, kursy i konsultacje z lekarzami

Na edukację nigdy nie jest za późno, do czego co roku namawiają „Senioralni” – w programie znajdą się pokazowe lekcje języków obcych, kurs komputerowy, konsultacje cyfrowe, warsztaty teatralne, fotograficzne, tworzenia świec woskowych, barwienia tkanin czy odczytywania łacińskich inskrypcji. Seniorki i seniorzy będą mogli zakosztować również wirtualnej rzeczywistości przez specjalne okulary. Na wykładach, których również nie zabraknie, będzie można m.in. poznać tajemnice opery czy historii sztuki, będzie też coś dla owadzich przyjaciół. 

„Senioralni” to zawsze bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z badań profilaktycznych i licznych aktywności. W programie będą m.in. bezpłatne konsultacje z lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutką uroginekolgiczną, kurs gimnastyki na bóle kręgosłupa i ćwiczenia w wodzie. Tradycyjnie nie zabraknie porad na temat rent i emerytur oraz spotkań zachęcających do korzystania i angażowania się w wolontariat. O bezpieczeństwo zadbają w tym roku policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy medyczni oraz radcowie prawni.

Pełen program wydarzeń „Senioralnych” dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika Senioralny Poznań oraz na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych (od 24 września): www.centrumis.pl. 

Więcej informacji można uzyskać w Centrum Inicjatyw Senioralnych, ul. Mielżyńskiego 24, tel. 61 847 21 11.

Print Friendly, PDF & Email