Senior+ to dom na silnych fundamentach

Senior+ to dom na silnych fundamentach
Fot. pixabay.com

Polityka senioralna jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szczególne miejsce na mapie działań resortu ma program Senior+ z budżetem 80 mln zł rocznie.

Programy senioralne prowadzone przez resort są odpowiedzią na potrzeby osób starszych. Z jednej strony seniorzy potrzebują warunków do rozwoju aktywności, z drugiej opieki i wsparcia w codziennym życiu. Stąd wielką popularnością wśród seniorów cieszy się wieloletni program „Senior+” skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach programu rozbudowywana jest sieć dziennych domów oraz klubów Senior +.

W latach 2015-2019 roku utworzono na terenie kraju ponad 770 placówek Senior+. Dzięki finansowemu wsparciu w całej Polsce powstają nowe domy i kluby, a istniejące placówki otrzymują dofinansowanie do działalności. W samym tylko 2019 roku powstało 280 miejsc dla seniorów. To prawie trzy razy więcej, niż w pierwszym roku działania programu Senior+.

W ofercie klubów są warsztaty ruchowe, kulinarne, artystyczne. Kluby seniora to także miejsca, które pozwalają odkrywać seniorom ukryte talenty i pasje. Dzięki zajęciom seniorzy śpiewają, grają w spektaklach, a ich prace wystawiane są na wystawach. Uczestniczenie w zajęciach pozwala im na aktywność, po zakończeniu życia zawodowego. Działania resortu mają jeszcze jeden cel. Kluczowe jest to, aby seniorzy nie czuli się wykluczeni.

Domy i kluby reaktywacja

Jak bardzo towarzystwo innych ludzi jest ważne, pokazał czas pandemii, gdy placówki Senior+ zawiesiły czasowo prowadzenie zajęć. – Po ponownym wznowieniu działalności klubu frekwencja seniorów jest znakomita. Byli bardzo stęsknieni za sobą i za aktywnością. Teraz upominają się o wyjazdy i wycieczki – mówi Magdalena Zegarek, kierownik klubu Senior+ w Mostku.

– Brakuje mi terapii kulinarnej, nie mogę doczekać się zmian w obostrzeniami, bo seniorki były bardzo twórcze w kuchni, a wspólna praca fajnie integrowała grupę – dodaje Magdalena Zegarek.

Seniorzy z klubu Senior+ przyznają, że placówka jest dla nich domem. Wyczekiwali możliwości powrotu. – Czujemy się bardzo dobrze, cieszymy się, że wróciliśmy do systematycznych zajęć – mówi pani Teresa, 68-letnia seniorka. – Brakowało mi zwłaszcza rehabilitacji i kontaktu z ludźmi – dodają zgodnie 68-letnia pani Halina i 73-letni pan Irek.

Radość z powrotu odczuwają także seniorzy z dziennego domu Senior Plus – Ośrodka Św. Floriana. – Wszyscy stosujemy się do zasad reżimu sanitarnego, choć na co dzień nie jest to łatwe. Od samego początku seniorzy zachowują się w sposób odpowiedzialny nie tylko wobec siebie, ale również innych – mówi Marta Śpiewak, terapeuta zajęciowy.

– Seniorzy cieszą się z możliwości spotkań w gronie znajomych osób. W czasie kwarantanny pomimo stałego kontaktu telefonicznego czuli się samotni i brakowało im towarzystwa innych – dodaje terapeutka.
Jej słowa potwierdzają seniorzy: – Odczuwam wielka radość, że mogłam w końcu wyjść do ludzi i mieć znowu w życiu jakiś sens – mówi pani Halinka. – Tutaj jestem w stanie myśleć jeszcze o czymś więcej niż tylko o obawie przed koronawirusem – dodaje pani Krysia.

Rekordowe budżety

Placówki powstają dzięki coraz większym środkom przekazywanym jednostkom samorządowym w ramach programu. Od 2018 roku rząd przeznacza rocznie na realizację programu Senior + rekordową kwotę 80 mln złotych, to o 50 mln zł więcej niż w 2015 r. na starcie programu. Także w kolejnych latach rozbudowywana będzie sieć domów i klubów Senior +, by coraz większa grupa osób starszych mogła korzystać z bogatej oferty programu.

Źródło: MRPiPS
Fot. MRPiPS
Print Friendly, PDF & Email