Senior: Opiekunka seniorów zawodem z przyszłością?

Senior: Opiekunka seniorów zawodem z przyszłością?
Fot. Adminstrator

Rynek usług związanych z opieką będzie rósł, a struktura demograficzna społeczeństwa niemieckiego i opinie lekarzy na temat opieki nad seniorami zdają się wskazywać na dobre perspektywy dla nowego, tworzącego się zawodu – opiekunki osób starszych.

Według danych statystycznych, w samych Niemczech żyje ponad 22 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia, w tym aż 4,5 mln osób powyżej 75 roku życia, tj. w wieku wymagającym zazwyczaj stałej opieki.

Cykl badań przeprowadzonych przez Promedica24, jedną z największych polskich firm, zajmujących się opieką nad osobami starszymi i niesamodzielnymi w krajach Europy Zachodniej, takich jak Wielka Brytania i Niemcy, pokazują, że dla polskich opiekunek tworzą się stabilne podstawy pracy zawodowej, zarówno stałej, jak i tymczasowej.

Opiekunka – szansą na akywizację po 50–tce

Przeprowadzono równolegle badania na reprezentatywnej grupie niemieckich lekarzy oraz w grupie ponad czterystu kobiet z Polski, w wieku 35–65 lat. Według badań, aż 77% badanych niemieckich lekarzy twierdzi, że najlepszym otoczeniem dla seniora jest jego własny dom i zapewniona w nim opieka. Burzy to mit o powszechnej popularności domów opieki. Ci sami badani przyznają, że osoby spędzające jesień życia we własnym domu z reguły żyją dłużej niż ci, których opieka organizowana jest poza najbliższym im miejscem.

Z kolei według opinii badanych Polek, aż 78% z nich ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub niesamodzielną, najczęściej członkiem rodziny. Naturalnie wynika to z zakorzenionej w polskim społeczeństwie tradycji opieki nad członkami najbliższej rodziny, jak mamą, czy babcią. Takie doświadczenie – w związku z profilem demograficznym społeczeństw zachodniej Europy – zdaje się potwierdzać, że opiekunka osób starszych, to jeden z możliwych sposobów na aktywizację zawodową kobiet szczególnie po 50 roku życia.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się organizowaniem pracy dla opiekunek z Polski. Część z nich działa legalnie – jak najwięksi gracze – część podejmuje ryzyko działań nieoficjalnych. Oznacza to jednak, że taki rodzaj zajęcia, nawet jeśli jest to dodatkowa, czy okazjonalna czynność, staje się coraz popularniejszym sposobem na aktywizację zawodową i podreperowanie domowego budżetu, czy wręcz wsparcie finansowe rodziny.

Nie znasz języka? To nie problem!

– Generalnie osoby zainteresowane pracą w Niemczech muszą znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym i mieć doświadczenie w opiece. Mieliśmy jednak bardzo duże zainteresowanie pracą w Niemczech przez osoby, które nie znały języka. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, co miesiąc uruchamiamy kursy niemieckiego od podstaw w całej Polsce, w tym m.in. w Elblągu, Malborku oraz w Braniewie. Po odbytym kursie, gwarantujemy zatrudnienie – informuje Aleksandra Garbecka, Specjalista ds. Rekrutacji w Promedica24 w oddziale w Elblągu, która zatrudnia osoby chętne do pracy w zawodzie opiekuna w oddziale w Elblągu – Ponadto firma organizuje liczne kursy (np. z kombinezonem geriatrycznym, pierwszej pomocy) i szkolenia językowe by podnosić swoje kwalifikacje – dodaje Aleksandra Garbecka.

Zarobki, ubezpieczenie i zorganizowany transport

Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego miałoby zdecydować się na pracę w charakterze opiekuna osób starszych.

– Nie jest to łatwa, ale dobrze płatna praca. Co ważne, jest w pełni legalna i w przeciwieństwie do tzw. pracy na czarno – bezpieczna. Dodatkowo umowa z rzetelną firmą zapewnia opłacony ZUS oraz pakiet dodatkowych ubezpieczeń – tłumaczy Aleksandra Garbecka.– Nasza firma organizuje bezpośredni transport pod dom podopiecznego i powrót do Polski. Opiekunowie mieszkają razem z osobami starszymi, którymi się zajmują. Z ramienia firmy mają przydzielonego opiekuna, który prowadzi ich przez cały proces od podpisania umowy do powrotu do kraju. W przypadku jakichkolwiek problemów mogą skorzystać z dedykowanej infolinii.

Na czym polega praca Opiekuna?

Opiekun osób starszych pomaga seniorom w wykonywaniu ich codziennych czynności, takich jak zakupy, sprzątanie, gotowanie, pomaga przy pielęgnacji i poruszaniu się. Niezwykle ważna jest też empatia i zrozumienie.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy jako opiekun osób starszych proszone są o kontakt redakcją.

Print Friendly, PDF & Email