Senat: Nowela tzw. ustawy covidowej z poprawkami dot. czynszów w galeriach handlowych do komisji

Senat: Nowela tzw. ustawy covidowej z poprawkami dot. czynszów w galeriach handlowych do komisji
Fot. Pixabay

Nowela tzw. ustawy covidowej z poprawkami dotyczącymi czynszów w galeriach handlowych skierowana do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

W środę senatorowie procedowali nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przewiduje ona m.in. że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m² czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., natomiast przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności będzie to 50 proc.

Do procedowanej noweli senator Adam Szejnfeld zgłosił poprawki. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia możliwości odwołania się przez przedsiębiorców od decyzji ws. odmowy wsparcia z Tarcz. Kolejna poprawka odnosiła się do kwestii regulacji czynszów w galeriach handlowych.

Jak tłumaczył senator, chodzi o to aby doprecyzować zapis, który naraża najemców na obowiązek wielokrotnego przedłużania umów najmu. – Bowiem mieliśmy do tej pory nie jeden a 4 lockdowany w handlu, a wiec gdyby literalnie czytać ustawę, to aż czterokrotnie zainteresowani musieliby zawierać umowy na pół roku, czyli w sumie na dwa lata – wyjaśnił. Dodał, że w tej poprawce, chodzi o wyeliminowanie możliwości takiego interpretowania ustawy.

Uczestniczący w dyskusji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak, pytany o kwestii zgłoszonej w poprawce, wskazał, że jest pole do doprecyzowania przepisów przejściowych dotyczących czynszów w galeriach handlowych.

Nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przyjęta przez Sejm 20 maja br. przedłuża ponadto termin na realizację vouchera turystycznego za odwołany na skutek pandemii wyjazd z jednego roku do dwóch lat. Przewiduje też wsparcie sklepików szkolnych w postaci dofinansowania do wynagrodzeń, świadczenia postojowego, małej dotacji oraz zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. (PAP)

Longina Grzegórska-Szpyt
Print Friendly, PDF & Email