Sebastian Luty wyróżniony w konkursie „Człowiek bez barier 2019”

Sebastian Luty wyróżniony w konkursie „Człowiek bez barier 2019”
Fot. Adminstrator

Sebastian Luty, kierowca wyścigowy, założyciel Fundacji Avalon i ambasador projektu Avalon Extreme został finalistą konkursu „Człowiek bez barier 2019”. Swoją postawą udowadnia, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Będąc w 95% sparaliżowanym, codziennie pokonuje swoje ograniczenia, inspirując w ten sposób do działania zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i pełnosprawnych.

Sebastian, jako amator sportów ekstremalnych starał się zawsze czerpać z życia pełnymi garściami. W 2004 r. przytrafił mu się wypadek, paradoksalnie jednak nie podczas uprawiania sportów ekstremalnych, który doprowadził do utraty sprawności i sprawił, że jego życie diametralnie się zmieniło.

Po długiej i ciężkiej rekonwalescencji, Sebastian powoli dochodził do siebie. Za cel postawił sobie walczyć o własne zdrowie, ale też wesprzeć w tej walce innych. Przy pomocy przyjaciół, założył i rozwija do dziś Fundację Avalon, która już 13 lat daje wsparcie osobom z niepełnosprawnościami.

W 2015 roku wystartował z projektem Avalon Extreme, przy którym przyświecał mu cel zarówno osobisty jak i społecznych. Sebastian chciał nadal rozwijać swoją pasję sportową ale również pokazać innym, że osoby z niepełnosprawnością nie chcą i nie muszą rezygnować z emocji, jakie daje aktywność i rywalizacja sportowa. Avalon Extreme to wyjątkowy projekt promujący sporty ekstremalne, który zapewnia osobom z niepełnosprawnościami możliwość próbowania sił w dyscyplinach takich jak motorsporty, rugby na wózkach, sitwake, downhill czy crossfit. Za ideą projektu stoi walka o docenianie i pokazywanie sportowców OzN, jako odnoszących sukcesy, silnych, zdeterminowanych. Sebastian podkreśla również, że emocje i wysiłek towarzyszący sportowi OzN nie różni się tak naprawdę od sportu uprawianego przez pełnosprawnych. Wydarzenia sportowe, wszelkie turnieje i aktywności realizowane przez Avalon Extreme, są równie ciekawe i widowiskowe.

– Myślę, że niepełnosprawność w Polsce jest źle postrzegana. Jako szara, nudna, smutna. Swoją postawą i działaniami Fundacji Avalon i projektu Avalon Extreme chciałbym to zmienić. Osoby z niepełnosprawnością robią rzeczy niesamowite, pokonując codziennie wiele różnych trudności. Podejście w naszym kraju do sportowców i wydarzeń sportowych OzN powoli się zmienia, ale to wszystko dzieje się za wolno. Chcemy, aby wiadomości o niesamowitych sukcesach naszych sportowców extremalnych docierały jak najszerzej, również do mediów ogólnokrajowych i sportowych. Liczymy na wsparcie całego społeczeństwa, bo w myśl najnowszej kampanii Avalon Extreme EXTRAsprawni „Prawdziwy sport jest jeden”. Wyróżnienie w konkursie „Człowiek bez barier” to ogromny zaszczyt, który daje mi siłę do jeszcze intensywniejszych działań – podkreśla Sebastian Luty.

Sam jest przykładem tego, że determinacja i pasja mogą przynieść niesamowite rezultaty. Udało mu się to dzięki motorsportowi. Zbudował jedyny w swoim rodzaju samochód wyścigowy sterowany joystickami. Auto pozwala mu brać udział w wyścigach i rywalizować z pełnosprawnymi i niejednokrotnie wjeżdżać swoim wózkiem na tzw. „pudło” czyli podium. W swoich działaniach, poszedł też o krok dalej, tworząc Avalon Extreme Racing League, pierwszą w Polsce ligę wyścigową dla innych kierowców z niepełnosprawnością, którzy jak on sam „mają benzynę we krwi”.

Fundacja Avalon, oprócz projektu Avalon Extreme, prężnie rozwija swoje działania i wspiera swoich podopiecznych między innymi poprzez rehabilitację czy dofinansowania wydatków związanych z realizacją indywidualnych celów.

Aleksandra Kołakowska
Print Friendly, PDF & Email