Sasin: Linia do rozlewania szczepionek w Polfie będzie gotowa na jesieni

Sasin: Linia do rozlewania szczepionek w Polfie będzie gotowa na jesieni
Fot. Pixabay

Linia do rozlewania szczepionek przeciw koronawirusowi w Polfie Tarchomin jest budowana. W maju staną pierwsze maszyny i na jesieni rozlewnia będzie gotowa – zadeklarował w czwartek w TVP Info minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Linia do rozlewania szczepionek w Polfie Tarchomin już się dzieje, bo ten proces technologiczny zestawiania tej linii to jest już fakt. W maju pierwsze maszyny staną w Polfie i na jesieni ta rozlewnia szczepionek będzie gotowa – mówił szef MAP.

Poinformował, że równolegle Polfa Tarchomin prowadzi rozmowy z koncernami farmaceutycznymi na temat produkcji szczepionki.

– Mam głęboką nadzieję, że jesienią będziemy mieli nie tylko gotową linię do rozlewania szczepionek, ale będziemy mogli tę linią uruchomić – zapewnił.

Sasin przypomniał, że w środę spółka Mabion poinformowała, że zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. PFR dofinansował Mabion kwotą 40 mln zł.

– Jako rząd tego typu działania wspieramy. Również w tym przypadku będzie to wsparcie rzędu 40 mln zł przez PFR. Chcemy i mamy taką ambicję, żeby wychodzić z tego wykluczenia farmaceutycznego – dodał szef MAP. (PAP)

Mateusz Roszak
Print Friendly, PDF & Email