Sąsiedzka integracja z PSONI

Fot. Mateusz Misztal

Po raz kolejny elbląski oddział Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie zorganizował Dzień Sąsiada. Było muzycznie, tanecznie i radośnie. Najważniejsza tego dnia była integracja.

Dzień Sąsiada to święto obchodzone w ostatni piątek maja w 30 krajach Europy i w Kanadzie. Po raz pierwszy odbyło się w 2000 roku w Paryżu. Dwadzieścia dwa lata później nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ma na celu integrację osób mieszkających po sąsiedzku, a często w ogóle się nie znających.

Po raz kolejny święto było obchodzone także w Elblągu. Na spotkanie w plenerze zaprosiła społeczność PSONI. Ideą corocznej imprezy jest integracja osób pełnosprawnych i tych, którzy zmagają się z różnymi niepełnosprawnościami. To też okazja do poznania PSONI i realizowanych przez Stowarzyszenie zadań. Podobnie jak w latach minionych, także i dziś, spotkanie zorganizowane zostało na terenie zielonym Niepublicznych Placówek Oświatowych przy ul. Szarych Szeregów 32.

W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy wszystkich placówek prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Elblągu, nauczyciele, terapeuci, pracownicy, rodzice i… sąsiedzi. Zaproszeni zostali także radni i władze miasta.

Przygotowano wiele atrakcji muzycznych. Zagrał m.in. zespół Lazurki. Były atrakcje dla młodszych i tych troszkę starszych – malowanie twarzy, wspólne śpiewanie i fotobudka. Nie zabrakło także dobrego jedzenia. Do tego nauka zumby.

Do dzielenia się książkami z sąsiadem zachęcała Biblioteka Elbląska. Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze i uczestnicy ŚDS przygotowali także zakładki do książek.

– Wiele osób nie wie o naszym istnieniu. Dzisiejszy dzień to okazja do tego, by nas poznali – zaznacza Beata Peplińska-Strehlau, dyrektor Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzonych przez PSONI Elbląg.

Stowarzyszenie prowadzi niepubliczne przedszkole specjalne, niepubliczną szkołę podstawową specjalną, niepubliczną szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy, warsztat terapii zajęciowej oraz środowiskowy dom samopomocy.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA
Print Friendly, PDF & Email