SARS-CoV-2 u osób z przewlekłą chorobą nerek sprzyja niedożywieniu

SARS-CoV-2 u osób z przewlekłą chorobą nerek sprzyja niedożywieniu
Fot. Pixabay

Ponad połowa pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy cierpią na przewlekłą chorobę nerek (PChN), ma oznaki niedożywienia – wynika z badania hiszpańskich naukowców.

Z komunikatu zespołu, w którego skład weszli przedstawiciele kilku różnych nauk medycznych wynika, że blisko 51 proc. osób z przewlekłą chorobą nerek zakażonych SARS-CoV-2 ma objawy niedożywienia. W ocenie naukowców wynika to z cięższego przebiegu COVID-19 w porównaniu z zakażonymi, którzy nie cierpią na PChN.

Jak poinformowała koordynatorka badania, zaprezentowanego podczas marcowego sympozjum w Madrycie, Guillermina Barril, u 50,7 proc. badanych osób z COVID-19, korzystających z hemodializ, „niedożywienie występuje w formie umiarkowanej, ciężkiej lub krytycznej”.

Szefowa oddziału nefrologii madryckiego szpitala La Princesa wyjaśniła, że trudności w przyjmowaniu pokarmu są konsekwencją stanów zapalnych, pojawiających się w organizmie wraz z COVID-19.

– Nasilenie się zjawiska niedożywienia zakażonych koronawirusem pacjentów z przewlekłą chorobą nerek może wystąpić szczególnie w przypadku osób przebywających COVID-19 w sposób bezobjawowy – wyjaśniła dr Barril.

Wśród kilku tysięcy przeanalizowanych przypadków osób korzystających z hemodializ, które zachorowały na COVID-19, u aż 30 proc. pacjentów wstąpiło ostre uszkodzenie nerek.

Najtrudniej infekcję koronawirusem przebywali pacjenci po przeszczepach nerek. U 90 proc. z nich konieczna była hospitalizacja.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy kilku organizacji medycznych, w tym m.in. Hiszpańskiego Towarzystwa Nefrologii (SEN), Hiszpańskiego Towarzystwa Endokrynologii i Odżywiania (SEEN), a także Krajowej Federacji Stowarzyszeń Walki z Chorobami Nerek (Alcer).

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email