Saczka: W Polsce stwierdzono 8 przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa

Saczka: W Polsce stwierdzono 8 przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa
Fot. ThisIsEngineering / Pexels

Aktualnie w Polsce zostało stwierdzonych 8 przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa. Ta mutacja po prostu krąży w społeczeństwie – poinformował w poniedziałek Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Saczka powiedział na konferencji prasowej o prowadzonych w ciągu weekendu przez Inspekcję Sanitarną kontrolach w obiektach hotelowych i gastronomicznych. – Łącznie z policją zostało skontrolowanych 2 718 obiektów – poinformował Główny Inspektor Sanitarny.

Podziękował właścicielom tych hoteli, którzy „stanęli na wysokości zadania i dopełnili wszystkich warunków sanitarno-epidemiologicznych”. – Natomiast obrazki, które obserwowaliśmy na ulicach Zakopanego były w kwestii uczestników tych hoteli, którzy wychodząc na ulicę zachowywali się w sposób nieodpowiedzialny – mówił Saczka.

Podczas kontroli – mówił Główny Inspektor Sanitarny – stwierdzono dwie drobne nieprawidłowości oraz zastosowano 36 pouczeń. – Niemniej, również w Zakopanem na Krupówkach mieliśmy do czynienia z jednym lokalem gastronomicznym, który wbrew wszelkim zasadom funkcjonował. Wczoraj odbyła się kolejna kontrola tego lokalu, została wydana decyzja o natychmiastowym zamknięciu tego lokalu oraz zostało wszczęte kolejne postępowanie administracyjne w kierunku nałożenia ewentualnej kary finansowej – poinformował.

Saczka zaapelował też o rozwagę i odpowiedzialność, by Zakopane nie stało się „symbolem ponownego rozwoju epidemii”.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował także, że aktualnie w Polsce zostało stwierdzonych 8 przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa. – Dotyczą one osób, które nigdzie nie wyjeżdżały z kraju ani nie miały do czynienia z osobami przyjeżdżającymi z zagranicy. Więc jeśli doszło do tego typu zakażenia, ta mutacja po prostu krąży w społeczeństwie – powiedział. (PAP)

Aleksandra Rebelińska
Print Friendly, PDF & Email