Rzeszów: Naukowcy PRz opracowali program do wykrywania zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

Rzeszów: Naukowcy PRz opracowali program do wykrywania zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona
Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona opracowali naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, współpracujący z logopedą.

Program umożliwia obiektywną ocenę zaburzeń mowy na podstawie analizy jej nagrania podczas badania logopedycznego.

Autorkami programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona są: dr inż. Barbara Wilk, inż. Małgorzata Augustyn i dr inż. Anna Szlachta z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz logopeda spoza uczelni, Ewa Nowak.

Program zdobył nagrodę diamentową PRO SOCIETAS BONO podczas Targów Wynalazków i Innowacji INTARG w Katowicach, które odbyły się w dniach 11-12 maja.

Jak przekazała w czwartek PAP Anna Worosz z biura prasowego Politechniki Rzeszowskiej (PRz), program umożliwia przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona na podstawie analizy sygnału mowy, zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu. Umożliwia prowadzenie okresowych badań logopedycznych, ocenę stopnia zaawansowania choroby oraz planowanie przebiegu terapii.

– Wyznacza różne parametry w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas–częstotliwość, które można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona – wyjaśniła Worosz.

Dzięki tej aplikacji chorzy mogą wykonywać ćwiczenia logopedyczne, które spowalniają proces degradacji mowy.

Użytkownikami programu mają być też logopedzi czy lekarze neurolodzy.

PAP – Nauka w Polsce / Agnieszka Pipała
Print Friendly, PDF & Email