Rzecznik MZ: W tym tygodniu otwarcie wojskowego szpitala tymczasowego na Okęciu

Rzecznik MZ: W tym tygodniu otwarcie wojskowego szpitala tymczasowego na Okęciu
Fot. Pixabay

Otwarcie w tym tygodniu wojskowego szpitala tymczasowego na Okęciu zapowiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że zostanie też zwiększona liczba łóżek w szpitalu na Stadionie Narodowym.

Andrusiewicza zapytano na konferencji prasowej, jak zostanie poszerzona baza łóżek w Warszawie i na Mazowszu.

– Na Mazowszu mamy dość duży potencjał w szpitalach tymczasowych. W samej Warszawie mamy szpital na Narodowym, który w niedługim czasie poszerzy swoją bazę łóżkową. Tam jest wykorzystanych niewiele ponad 200 miejsc. Kolejne 300 miejsc zawsze możemy szybko zwiększyć i taka decyzja jest podejmowana, by udostępnić kolejne miejsca – przekazał rzecznik resortu zdrowia.

Oświadczył, że w tym tygodniu zostanie uruchomiony wojskowy szpital tymczasowy na Okęciu. – Mamy w niedługim czasie do otwarcia szpital wojskowy na Okęciu, gdzie będzie kolejna baza miejsc – zaznaczył.

Dodał, że na Mazowszu są także szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Radomiu i w Płocku. – Jest więc baza łóżkowa możliwa do odtworzenia – ocenił Andrusiewicz.

W Warszawie działa szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. W listopadzie ubiegłego roku szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział powstanie drugiego szpitala tymczasowego – w bazie lotniczej na Okęciu. Będzie go nadzorował Wojskowy Instytut Medyczny. Pierwotnie miał zostać otwarty pod koniec 2020 r.

Z danych podanych w piątek przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie wynika, że w województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Wolne pozostają 943 łóżka i 87 respiratorów. (PAP)

Iwona Pałczyńska
Print Friendly, PDF & Email