Rzecznik MZ: Przygotowujemy poszerzenie bazy łóżkowej. To działanie z wyprzedzeniem

Rzecznik MZ: Przygotowujemy poszerzenie bazy łóżkowej. To działanie z wyprzedzeniem
Fot. Pixabay

W Ministerstwie Zdrowia przygotowujemy poszerzenie bazy łóżkowej – powiedział w poniedziałek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że to działanie z wyprzedzeniem.

Andrusiewicz poinformował, że w niedzielę było, a w poniedziałek po południu i wieczorem będzie spotkanie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia. Spotkania te – wyjaśnił – dotyczą „koordynacji zabezpieczenia medycznego w poszczególnych województwach, a co za tym idzie, możliwego zwiększenia bazy łóżkowej”.

– Przewidujemy dalszy rozwój wypadków i możliwość, że te łóżka będą potrzebne w większej ilości – mówił.

Wskazał jednocześnie, że „dziś łóżek covidowych jest wystraczająco, ale zdarzą się przypadki – i one się zdarzają – że w którymś szpitalu zabraknie miejsc”.

– Tu właśnie nasza troska i troska szefa MZ Adama Niedzielskiego (…), aby ta koordynacja nad pacjentem była na tyle zabezpieczona, żeby pacjent nie krążył między szpitalami, tylko żeby po diagnozie zapadała decyzja, gdzie są wolne łóżka i wolne respiratory, by pacjent był tam przewożony jak najszybciej – tłumaczył Andrusiewicz.

Podał również, że obecnie w całej Polsce na wszystkich trzech poziomach szpitali jest około 4,5 tys. wolnych łóżek, ale – zauważył – ta liczba wciąż ulega zmianie.

– W każdej godzinie do szpitali docierają pacjenci – podkreślił. Zauważył, że dzisiaj liczba zajętych łóżek wynosi 3158 i wzrosła od niedzieli o około 200.

Rzecznik MZ wyjaśnił, że przygotowywane w MZ możliwe poszerzenie bazy łóżkowej to „działanie z wyprzedzeniem, działanie, żeby mieć ten bufor w postaci wolnych łóżek”.

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email