Rzecznik MZ: Prawdopodobnie do 22 stycznia zakończymy szczepienia w DPS-ach

Rzecznik MZ: Prawdopodobnie do 22 stycznia zakończymy szczepienia w DPS-ach
Fot. Pixabay

Jest bardzo prawdopodobne, że do 22 stycznia zakończymy szczepienia w domach pomocy społecznej – poinformował w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz pytany był w poniedziałek na konferencji prasowej, jak przebiega akcja szczepień w DPS-ach. – Mamy dość dobrze zmapowane wszystkie domy pomocy społecznej i przyporządkowanie każdemu domowi zespołu szczepiennego, zespołu najczęściej podstawowej opieki zdrowotnej, więc tu nie ma najmniejszego problemu, byśmy tę akcję dość szybko skończyli – odpowiedział rzecznik MZ.

Zwracał uwagę, że osoby przebywające w DPS-ach to osoby starsze i schorowane, ale też ulokowane w jednym miejscu. – Więc tu ta możliwość szybkiego przeprowadzenia szczepień jest możliwa w szybkim czasie, stąd też od 18 do 22 stycznia jest bardzo prawdopodobne, że te szczepienia w zakresie domów pomocy społecznej skończymy – zaznaczył Andrusiewicz.

Jak dodał, „mamy ostatni dzień tak naprawdę mapowania jeszcze zakładów opiekuńczo-leczniczych”. – Bo pamiętajmy, że poza domami pomocy społecznej są jeszcze zakłady opiekuńczo-lecznicze, to są hospicja, to są też oddziały paliatywne. Więc tutaj tych pensjonariuszy, pacjentów jest dość duża grupa – podkreślił rzecznik MZ.

Od poniedziałku pensjonariusze domów pomocy społecznej szczepieni są przeciw COVID-19. Osoby te otrzymają szczepionkę na miejscu w placówce, w której przebywają. Rząd szacuje, że szczepienie otrzyma ok. 70 tys. mieszkańców DPS-ów. Zgodnie z przewidywaniami szczepienia w DPS-ach mają zakończyć się w piątek 22 stycznia. (PAP)

Edyta Roś
Print Friendly, PDF & Email