Rzecznik MZ: Osoby 40 plus, które wypełniły wcześniej formularz, mogą zapisywać się na szczepienie

Rzecznik MZ: Osoby 40 plus, które wypełniły wcześniej formularz, mogą zapisywać się na szczepienie
Fot. Pixabay

Osoby 40 plus, które wypełniły formularz, dostają możliwość zapisania, bo mamy wolne terminy i chcemy szczelnie je wypełnić – przekazał w czwartek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Osoby 40 plus, które wypełniły formularz, dostają możliwość zapisania, bo mamy wolne terminy i chcemy szczelnie je wypełnić – wyjaśnił Andrusiewicz.

Szef KPRM Michał Dworczyk w radiu RMF FM powiedział w czwartek, że otwarta została rejestrację dla osób powyżej 60. roku życia, ale zwolniła ona swoje tempo, dlatego uruchomione zostały zapisy osób między 40. a 60. rokiem życia, które zgłosiły gotowość w styczniu. Osoby takie powinny otrzymać SMS lub telefon z propozycją umówienia się na konkretny termin. Dziś w nocy wystawione zostały im automatycznie e-skierowania. Dworczyk dodał, że w systemie rejestracji zarejestrowanych jest łącznie ok. 11 mln osób, z tego wolnych terminów do szczepień do końca maja jest około 1,8 mln.

W styczniu, gdy ruszyły zapisy na szczepienia populacyjne – na początku dla seniorów – każdy, kto chciał, mógł wypełnić zgłoszenie chęci zaszczepienia.

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia 2020 roku. Obecnie prowadzone są one preparatami firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna.

Według zapowiedzi rządu, nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email