Rzecznik MZ: Do dziś tylko ok. 3 proc. w pełni zaszczepionych zmarło na COVID-19 – głównie z wielochorobowością

Rzecznik MZ: Do dziś tylko ok. 3 proc. w pełni zaszczepionych zmarło na COVID-19 – głównie z wielochorobowością
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Do dziś tylko ok. 3 proc. osób w pełni zaszczepionych zmarło na COVID-19. Były to głównie osoby z wielochorobowością – przekazał w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Adrusiewicz. Zapowiedział też decyzję o skróceniu okresu możliwości podania dawki przypominającej dla jednej z grup wiekowych.

Andrusiewicz na briefingu prasowym był pytany o procent osób zaszczepionych w liczbie zgonów na COVID-19.

– Od 27 stycznia, rozpoczęcia podawania drugiej dawki szczepionki, do dziś w granicach 3 proc. osób nie poradziło sobie po pełnym zaszczepieniu przeciw COVID-19 – przekazał. Zaznaczył przy tym, że głównie były to osoby z wielochorobowością.

– Jeżeli obserwujemy, co dzieje się w szpitalach, to o ile trafiają do nich osoby w lżejszym stanie po pełnym zaszczepieniu, to pod respiratorami jest 4-5 proc. zaszczepionych dwiema dawkami. Pozostali to niezaszczepieni – oznajmił Andrusiewicz.

Rzecznik MZ zapowiedział, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszona decyzja Europejskiej Agencji Leków o szczepieniach przeciw COVID-19 dla grupy 5-11 lat.

– Sądzę, że około środy zechcemy poinformować, jak będzie wyglądała sytuacja ze szczepieniem tej grupy i zaprezentować wszystkie możliwe dane o szczepieniu dzieci, żeby rodzice mogli się przygotować i podjąć racjonalną decyzję. Wiemy, że szczepionki przeciw koronawirusowi u dziecka są bardziej skuteczne i bezpieczne niż u dorosłych – powiedział rzecznik.

Andrusiewicz poinformował też, że w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja o skróceniu okresu możliwości podania dawki przypominającej dla jednej z grup wiekowych. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email