Rzecznik MZ: Chcemy jak najszybciej wrócić do diagnostyki i leczenia w zakresie onkologii i kardiologii

Rzecznik MZ: Chcemy jak najszybciej wrócić do diagnostyki i leczenia w zakresie onkologii i kardiologii
Fot. Pixabay

Chcemy, żeby pacjenci onkologiczni i kardiologiczni jak najszybciej powrócili do diagnostyki i leczenia – powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zabiegi planowe powinny być też wykonywane w zakresie ortopedii – dodał.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz pytany był w czasie briefingu prasowego przez dziennikarzy m.in. o to, gdzie w sektorze ochrony zdrowia największe są „postcovidowe zaniedbania”.

– Dla nas najistotniejsze są dwa typy schorzeń i chcielibyśmy, żeby tutaj pacjenci jak najszybciej wrócili do diagnostyki i do leczenia – są to schorzenia obarczone najpoważniejszym ryzykiem powikłań i możliwego, tragicznego końca – mówimy tutaj o onkologii i o kardiologii – wskazał Andrusiewicz.

Powiedział, że w tych dwóch dziedzinach są sieci wraz z monitorowaniem jakości usług. – Tutaj chcemy, żeby jak najszybciej pacjenci powrócili do lekarzy – do diagnostyki przede wszystkim – zaznaczył.

– Na pewno muszą też powrócić pacjenci na zabiegi planowe w zakresie szeroko rozumianej ortopedii, ponieważ te zabiegi były najczęściej zabiegami nieratującymi życia, które można było wstrzymać – podkreślił.

Andrusiewicz powiedział, że w najbliższym czasie minister zdrowia ogłosi plan profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i zdjęcia limitów ze specjalizacji. – Te dwa projekty są ze sobą powiązane. Myślę, że państwo jeszcze w tym tygodniu możecie się spodziewać takiego komunikatu ze strony ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – zapowiedział rzecznik MZ.

W środę na posiedzeniu rządu ma zostać przedstawiony materiał informacyjny o Programie badań profilaktycznych „40 PLUS” oraz zniesienia limitowania finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. (PAP)

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email