Rzecznik MZ: Być może w najbliższych miesiącach odbędzie się badanie przesiewowe społeczeństwa

Rzecznik MZ: Być może w najbliższych miesiącach odbędzie się badanie przesiewowe społeczeństwa
Fot. Pixabay

Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że być może odbędzie się to w najbliższych miesiącach.

Andrusiewicz na konferencji prasowej przypomniał, że „jest duża liczba osób niezdiagnozowanych na koronawirusa, ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem”.

Dlatego – wyjaśnił – „większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych społeczeństwa, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem”.

„Mamy zakupione testy serologiczne, nie wykluczamy też badania testami antygenowymi, żeby sprawdzić to populacyjnie” – podkreślił Andrusiewicz.

„Zakładam, że w najbliższych miesiącach takie badanie przesiewowe odbędzie się w Polsce” – powiedział i ocenił, że to jest wskazane. „Myślę, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych tygodniach” – dodał.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce dotąd u 22 964 osób, z których 1043 osoby zmarły. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email