Rzecznik MZ: Będzie kolejne luzowanie obostrzeń na okres wakacyjny, szczegóły w tym tygodniu

Rzecznik MZ: Będzie kolejne luzowanie obostrzeń na okres wakacyjny, szczegóły w tym tygodniu
Fot. Pixabay

Na okres wakacyjny będzie ogłoszone kolejne luzowanie obostrzeń. Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych pozostanie – zapowiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, szczegóły znoszenia restrykcji mają być ogłoszone w tym tygodniu.

Rzecznik MZ w „Sednie Sprawy” Radia Plus zapowiedział, że w tym tygodniu ma zostać ogłoszony kolejny etap luzowania obostrzeń. Zaznaczył, że może nie będzie on „pakietem bardzo spektakularnym”, gdyż wiele obostrzeń zostało już zdjętych.

Andrusiewicz zwrócił uwagę, że w porównaniu z innymi państwami europejskimi, postęp w znoszeniu restrykcji w naszym kraju jest największy.

– Na pewno na okres wakacyjny będzie ogłoszone kolejne dość delikatne luzowanie – powiedział. Zastrzegł jednocześnie, że resort chce, aby obowiązek noszenia maseczek w miejscach zamkniętych obowiązywał do końca wakacji.

Dodał, że szczegóły zostaną podane na konferencji prasowej w tym tygodniu.

Rzecznik resortu był też pytany m.in. o występujące obecnie w Polsce mutacje koronawirusa. Przekazał, że zdiagnozowanych jest około 60 przypadków wersji indyjskiej, około 40 przypadków wersji południowoafrykańskiej i trzy przypadki wersji brazylijskiej. – U nas ta transmisja wirusa, poza mutacją brytyjską, nie przebiega aż tak szybko jak w innych pastwach, choćby nawet w Niemczech, gdzie mamy kilka tysięcy przypadków samej wersji indyjskiej – wskazał Andrusiewicz.

Zaznaczył, że część osób, u których zdiagnozowano wersję indyjską, to cudzoziemcy przebywający w Polsce.

Andrusiewicz był też pytany, czy w związku z mniejszym obłożeniem łóżek covidowych w szpitalach, resort planuje „bardziej radykalny powrót służby zdrowia” do sytuacji sprzed pandemii. Rzecznik podkreślił że taki proces już nastąpił.

– 46 tys. łóżek mieliśmy w szczycie trzeciej fali, zeszliśmy do poziomu 16 tys. więc to jest 31 tys. łóżek przywróconych dla służby zdrowia w pozostałych zakresach. Ale to nie koniec. Na pewno z tych 15 tys. w najbliższym czasie zechcemy zejść do granicy 10 tys. i poniżej – zapowiedział rzecznik.

Dodał, że w perspektywie jesieni i ewentualnie czwartej fali epidemii w każdym województwie pozostanie jeden szpital tymczasowy, poza Warszawą, gdzie będzie ich więcej. (PAP)

Karolina Kropiwiec
Print Friendly, PDF & Email