Rzecznik MZ: 500 tys. nastolatków ma e-skierowania na szczepienie przeciw COVID-19

Rzecznik MZ: 500 tys. nastolatków ma e-skierowania na szczepienie przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Wystawiliśmy ok. 500 tys. e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19 nastolatkom w wieku 16 i 17 lat. Zarejestrowało się na nie około 25 tys. – przekazał w poniedziałek w Polsat News rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– W nocy wysłaliśmy e-skierowania do około 500 tys. młodych ludzi w wieku 16 i 17 lat. Do tej pory zarejestrowało się na szczepienie w graniach 25 tys. osób – podsumował pierwsze godziny uruchomienia zapisów na szczepienia tej grupy wiekowej Andrusiewicz.

Przypomniał, że na stronach gov.pl dostępny jest formularz zgłoszeniowy, który warto wydrukować i wypełnić jeszcze przed wizytą w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego.

– Dla każdego kto zechce zgłosić się na szczepienie, wymagany jest PESEL rodzica i numer dowodu osobistego – powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że osoby jeszcze młodsze, czyli w wieku 12-15 lat, będą mogły być wkrótce szczepione. Dodał, że producent Comirnaty – szczepionki koncernu Pfizer/BioNTech – złożył już do oceny Europejskiej Agencji Leków (EMA) badania skuteczności i bezpieczeństwa szczepień w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w połowie czerwca.

– Wszystko wskazuje na to, że będzie to decyzja pozytywna – powiedział. Wskazał, że badania te pokazują, że szczepionka w tej grupie ma niemal stuprocentową skuteczność.

W Polsce jest 1,4 mln osób w wieku od 15 do 18 lat, w tym 365 tys. osiemnastolatków. Rejestrację dla wszystkich osób pełnoletnich uruchomiono w niedzielę 9 maja. Wcześniej trwały zapisy wybranych grup wiekowych.

Andrusiewicz, odnosząc się do szczepień seniorów zauważył, że około 73 proc. osób powyżej 70 lat jest już zaszczepionych, a to oznacza, że „jeszcze trochę pracy przed nami”. W grupie 60-70 lat sytuacja jest nieco gorsza. Zachęcił seniorów do szczepień i do przepisywania się na wcześniejsze terminy. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email