Rzecznik Kremla: Władze nie rozważają możliwości lockdownu mimo wzrostu zakażeń

Rzecznik Kremla: Władze nie rozważają możliwości lockdownu mimo wzrostu zakażeń
Fot. Pixabay

Władze Rosji nie chcą wprowadzać w kraju lockdownu i nie omawiają obecnie takiej możliwości mimo wzrostu zachorowań na COVID-19 – powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaapelował o jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko tej chorobie.

– Nikt nie chce żadnych lockdownów, nie ma obecnie dyskusji o lockdownie. I właśnie dlatego – by tego nie omawiać – powinniśmy się wszyscy jak najszybciej zaszczepić – powiedział przedstawiciel Kremla.

Pieskow przyznał, że sytuacja epidemiczna „jest napięta w wielu regionach” kraju i „dość smutna” w Petersburgu. W Moskwie poziom zachorowań jest według rzecznika Kremla trzykrotnie wyższy od średniej w całym kraju.

W Moskwie władze oświadczyły w piątek, że wszyscy pacjenci z infekcjami wirusowymi dróg oddechowych powinni przestrzegać samoizolacji do momentu, gdy nie dostaną negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Infekcje takie będą rozpatrywane jako „z dużym stopniem prawdopodobieństwa koronawirus” – powiedziała wicemer Anastazja Rakowa.

Podkreśliła, że Moskwa w ostatnich dniach „pobiła wszystkie rekordy epidemiczne” pod względem zachorowań wśród dorosłych na infekcje dróg oddechowych. Zadeklarowała, że merostwo „zrobi wszystko, by nie ogłaszać lockdownu” w stolicy.

Od początku czerwca w Moskwie i całej Rosji raptownie rośnie liczba zakażeń koronawirusem, za co – według władz – odpowiada jego wariant Delta. Dobowy przyrost zakażeń jest teraz tak wysoki jak w styczniu, a dobowy przyrost zgonów przekracza wszystkie wskaźniki od początku epidemii.

Władze regionów Rosji wprowadzają faktycznie obowiązkowe szczepienia wśród niektórych grup zawodowych. Jednocześnie w niektórych regionach zabrakło szczepionek.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
Print Friendly, PDF & Email