Rzecznik Grupy Neuca: Szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do nas prawdopodobnie 26 grudnia

Rzecznik Grupy Neuca: Szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do nas prawdopodobnie 26 grudnia
Fot. Pixabay

Szczepionka przeciwko COVID-19 trafi do nas prawdopodobnie 26 grudnia – poinformowała PAP rzecznik prasowa Grupy Neuca Sybilla Walczyk. Dodała, że dotrze ona do 5 centrów dystrybucyjnych, a z nich do szpitali węzłowych. – Jesteśmy świadomi swojej roli – dodała.

Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 planowane są w Polsce na 27 grudnia. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. programu szczepień Michała Dworczyka pierwsze 10 tys. dawek szczepionki ma trafić do Polski do wieczora 26 grudnia. Następnie szczepionki mają być przepakowane w jednej ze składnic Agencji Rezerw Materiałowych i trafić do dwóch hurtowni, z których 27 grudnia rano wyruszą do 73 szpitali.

Dystrybucją szczepionek do wszystkich punktów szczepień będą się zajmowały ogólnopolskie hurtownie farmaceutyczne. Agencja ma już podpisane dwie umowy – z toruńską Neuca i Pharmalink z Łodzi. To one w pierwszych tygodniach zapewnią dystrybucję trafiających do Polski szczepionek. Z kolejnymi 4-6 hurtowniami prowadzone są rozmowy. Będą one potrzebne na kolejnym etapie, kiedy szczepienia będą odbywały się w całym kraju.

– Pierwszy transport szczepionki przeciwko COVID-19 ma trafić do nas prawdopodobnie 26 grudnia. Kolejny w pierwszym lub drugim tygodniu stycznia. Szczepionka trafi do 5 centrów dystrybucyjnych Neuca, a z nich do szpitali węzłowych – poinformowała PAP rzecznik prasowa Grupy Neuca Sybilla Walczyk.

Centra są w pięciu różnych miastach w Polsce. Jedno jest w Toruniu.

Walczyk wskazała, że firma jest gotowa do przeprowadzenia tego procesu, a dzięki swoim kompetencjom może sprawnie przeprowadzić dystrybucję szczepionek przeciw COVID-19.

– Mamy 30-letnie doświadczenie w dystrybucji farmaceutyków do aptek i szpitali, a do tego bardzo nowoczesne centra dystrybucyjne. Jesteśmy świadomi swojej roli. Podchodzimy do tego, jak i każdego innego zadania, z pełną odpowiedzialnością – dodała.

Na pytanie o to, ile szczepionek dotrze w pierwszej partii do firmy Neuca, rzecznik prasowa firmy odesłała po tę informację do ARM. Z centrów dystrybucyjnych szczepionki trafią do szpitali wskazanych przez ARM.

Jednocześnie rzecznik prasowa grupy Neuca poinformowała, że ze względów bezpieczeństwa do centrów dystrybucyjnych nie będą wpuszczani dziennikarze, fotoreporterzy i operatorzy kamer. (PAP)

Tomasz Więcławski
Print Friendly, PDF & Email