Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej świadczenie wspierające

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej świadczenie wspierające
Fot. Kancelaria Premiera

Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie będzie wynosić od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.


– Nie chcemy, by osoby z niepełnosprawnością były spychane na margines. Dzięki skutecznej polityce budżetowej możemy przekazywać na ich wsparcie gigantyczne środki – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego po Radzie Ministrów.

Nowe rozwiązanie, czyli świadczenie wspierające, będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Będzie wynosiło od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.

Uprawnionych do niego będzie około pół miliona osób, a koszt tego wsparcia wyniesie 3,5 mld zł. Świadczenie będzie realizowane bez kryterium dochodowego i nieopodatkowane.

– Świadczenie daje prawo do godnego i samodzielnego życia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów – powiedziała minister Marlena Maląg. Wyjaśniła, ze będzie ono corocznie waloryzowane.

Jak wskazała minister Maląg „dzisiaj tworzymy nową historię we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami”. – Ta ustawa o świadczeniu wspierającym to wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i realizacja Strategii na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, którą dwa lata temu przyjął nasz rząd – zaznaczyła minister.

– Świadczenie opiekuńcze jest upodmiotowieniem osób z niepełnosprawnościami i zapewnia ich opiekunom możliwość podjęcia niezależnego życia i powrotu na rynek pracy – podsumował Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

MRiPS / oprac. red.
Print Friendly, PDF & Email