Rząd planuje wprowadzenie „tarczy antyinflacyjnej”

Rząd planuje wprowadzenie „tarczy antyinflacyjnej”
Fot. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś założenia tzw. „tarczy antyinflacyjnej”. To pakiet rozwiązań, które mają wesprzeć gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach w czasach inflacji.

– Aby złagodzić i zamortyzować wzrost inflacji zrobimy wszystko, co w naszych rękach, aby Polacy mogli łatwiej przejść przez okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. – Jak będzie trzeba, to w przyszłości podejmiemy kolejne działania – dodał.

Jak przekazał szef rządu, obszar wsparcia ma obejmować trzy najważniejsze pola: ceny paliw, energii oraz żywności. – Wszystkie nasze działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld zł – podkreślił premier.

Inflacja na świecie – cena wychodzenia z kryzysu wywołanego COVID-19

– Obecnie świat zmaga się z inflacją, która rośnie w wielu państwach – jest to problem globalny. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19 – czytamy na stronach rządowych.

– W sytuacji wzrostu cen paliw, energii i żywności nie zostawiamy Polaków bez wsparcia. Przygotowaliśmy pakiet rozwiązań w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, na których skorzystają gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co istotne, z części z nich skorzystają wszyscy Polacy – deklaruje rząd.

Dodatek osłonowy

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, rząd chce wprowadzić dodatek osłonowy.

W ten sposób zrekompensowany ma zostać koszt VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł,  a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Według wyliczeń rządu z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

– Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatek, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS) – zaznacza w komunikacie rząd.

Zwolnione z akcyzy zostaną gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. Akcyza na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców ma zostać obniżona do minimum UE.

Obniżony VAT na energię elektryczną

Rząd planuje także obniżyć stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych.

Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z  obecnego 23 proc., na 3 miesiące. Okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.

Obniżka cen paliw

Ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cen ropy na globalnych rynkach. Pomimo tego, że wszyscy w Europie kupują baryłkę ropy za podobną cenę, w Polsce mamy do czynienia z jednymi z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej. Jednak dalszy niekontrolowany wzrost cen mógłby negatywnie wpłynąć na budżet gospodarstw domowych i polskich firm.

Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw:

  • od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej;
  • dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Obniżony VAT na gaz ziemny

Obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen błękitnego surowca w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym. Dlatego obniżymy stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych.

Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Oszczędności w administracji

Aby zaoszczędzić dodatkowe środki rząd chce jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wydatków publicznych. Działania te powinny przynieść od 3 do 5 mld zł oszczędności.

W 2022 r. ograniczone ma zostać tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.

Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.

– Dokonamy pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności – wskazuje rząd premiera Morawieckiego. – Ograniczymy również finansowanie programów w funduszach celowych, do tych już realizowanych lub ogłoszonych.

Oprac. red.
Źródło: premier.gov.pl
Print Friendly, PDF & Email