Rybnik: „Profilaktyka jest OK!”

Rybnik: „Profilaktyka jest OK!”
Fot. Pixabay

Pod takim hasłem Fundacja Iskierka organizuje w Rybniku akcję badań profilaktycznych dla dzieci. Rozpoczęła się ona wczoraj (18 listopada) i potrwa do jutra (20 listopada).

Akcję bezpłatnych przesiewowych badań USG jamy brzusznej oraz pachwin dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodzeństwa rozpoczynają Fundacja Iskierka na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz organizatorzy akcji „Przegoń raka dla dzieciaka”, w której grupa biegaczy-amatorów pokonała dystans ponad 900 km na odcinku Bagdad – Rzym, które – ku zaskoczeniu wielu osób – znajdują się w Polsce!

– „Przegoń raka dla dzieciaka” ruszył w biegową trasę z Bagdadu do Rzymu i zebraliśmy ponad 100 tys. zł. Dzisiaj, wspólnie z Fundacją Iskierka, zaczynamy badania USG dzieci przedszkolnych i ich rodzeństwa. Wierzymy, że nasz wysiłek pomoże wyprzedzić chorobę – mówią Małgorzata i Rafał Hawel, organizatorzy biegowej akcji.

Organizatorzy akcji badań dla dzieci zwracają szczególną uwagę na znacznie regularnej profilaktyki. Badania obrazowe, w tym właśnie ultrasonografia, są najważniejszym narzędziem w rękach lekarzy specjalistów, pozwalającym dokładnie zobrazować i stwierdzić nieprawidłowości we wczesnym stadium choroby. Dzięki takim działaniom można od razu rozpocząć dalszą diagnostykę i tym samym wdrożyć proces leczenia.

– Kiedy rodzice pytają mnie – jako onkologa dziecięcego – jakie badanie należy wykonać u dziecka w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej, zawsze odpowiadam morfologię krwi oraz badanie USG jamy brzusznej. Badanie USG jest badaniem niebolesnym, nieinwazyjnym, nieszkodliwym, a bardzo dokładnie pokazującym narządy jamy brzusznej. Dzięki temu badaniu można często rozpoznać nowotwór, kiedy jest jeszcze mało zaawansowany i nie daje żadnych objawów – mówi dr n. med. Katarzyna Musioł, specjalistka chorób dzieci, specjalistka onkolog i hematolog dziecięcy, Ordynator Oddziału Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku.

Akcja przesiewowych badań odbywa się w dniach 18-20 listopada w Przedszkolu nr 20 w Rybniku i skierowana jest do dzieci z tej placówki oraz innych boguszowickich przedszkoli. Wybór miejsca badań nie jest przypadkowy – przedszkole jest przestrzenią dobrze znaną dzieciom, w której czują się swobodnie, bezpiecznie i dzięki temu można ograniczyć ich stres związany z badaniem.

Fundacja Iskierka od lat prowadzi akcje przesiewowych badań USG dla dzieci oraz organizuje i promuje działania edukacyjne skierowane do rodziców. Wspólnie z licznymi podmiotami przeprowadziła łącznie 7 akcji profilaktycznych, w trakcie których udało się przebadać ponad 2500 osób, w tym także dorosłych.

– Bardzo istotny w naszej działalności jest także ten aspekt, kiedy jako organizacja pozarządowa dajemy rodzicom możliwość przebadania dzieci i pokazujemy jak ważna jest regularna profilaktyka – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji Iskierka.

Fundacja Iskierka / UM Rybnik
Print Friendly, PDF & Email