Rusza Światowy Tydzień Mózgu 2022. Większość atrakcji dostępna online

Rusza Światowy Tydzień Mózgu 2022. Większość atrakcji dostępna online
Fot. Pixabay

W poniedziałek w wielu ośrodkach naukowych Polski rusza „Tydzień Mózgu”. Wirtualne spotkania, a także tradycyjne wykłady i warsztaty poświęcone mózgowi i jego działaniu, potrwają do piątku.

Mózg to centrum zarządzania naszego ciała i siedlisko świadomości. Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Do wygłaszania wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. Wykłady mają charakter otwarty. Są bezpłatne.

W organizację tegorocznych wydarzeń związanych ze Światowym Tygodniem mózgu włączyły się m.in. Uniwersytet Śląski, UJ, UMCS w Lublinie, Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Uniwersytet SWPS, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli. Ośrodki te zaprosiły naukowców z Polski i zagranicy do wygłoszenia wykładów i poprowadzenia warsztatów.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie poruszany będzie temat neurobiologicznych aspektów COVID-19. Młodszych uczestników uczelnia zaprasza do udziału w Dniu Mózgu w środę 16 marca. Transmisja wykładów na Facebooku Cafe Nauka, YouTubie UJ, stronie Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika i Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN.

Tematem przewodnim tegorocznego Tygodnia Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie są „Zagadki Neuroplastyczności”. Do piątku włącznie zaplanowano tam wykłady naukowców z tego instytutu, np. prof. Małgorzaty Kossut (wykład „Neuroplastyczność’), prof. Leszka Kaczmarka („Neuroplastyczny umysł molekularny”), prof. Katarzyny Jednoróg („Jak nauka czytania zmienia mózg”). Z kolei dr Marcin Leśniak z Wydziału Psychologii UW omówi kwestię terapii zaburzeń poznawczych po udarze mózgu, a dr Łukasz Bola z Instytutu Psychologii PAN powie, „co robi kora wzrokowa osoby niewidomej? O plastyczności mózgu wywołanej utratą wzroku” (więcej – TUTAJ, TUTAJ i TU).

Tydzień Mózgu trwa też w Poznaniu, w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku. Naukowcy opowiedzą m.in. o tym, jak zmienia się mózg człowieka, czym jest stres rodzicielski i skąd się bierze, dlaczego nie dostrzegamy depresji u dzieci, jakie jest terapeutyczne działanie litu, dlaczego tak łatwo można wpaść w sieci uzależnień i czy psy są detektorami zapachów. Więcej – na stronie internetowej.

– Cieszymy się, że w tym roku będziemy mogli spotkać się stacjonarnie w Centrum Innowacyjnej Edukacji na wykładach i pokazach – napisał w komunikacie przesłanym do mediów Marcin Centkowski, rzecznik prasowy „Młyna Wiedzy”. W programie znajdują się wykłady poświęcone problemom wpływu COVID-19 na funkcjonowanie mózgu, mózgowych korelatów przekonań religijnych, treningów funkcji poznawczych u osób starszych czy nerwicy natręctw u dzieci i młodzieży. Nie zabraknie również spotkań poświęconych dwujęzycznemu umysłowi, empatii, dyskalkulii, zaburzeniom mowy oraz starzeniu się mózgu.

W obchody włączyły się Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów, Studenckie Koło Naukowe Psychologii „Adesse” oraz Koło Kognitywistyki z UMCS z Lublina. Uczestnicy wydarzeń organizowanych w tym mieście mogą wziąć udział w interaktywnych warsztatach czy wysłuchać wykładów naukowców z kraju i zza granicy (więcej informacji – na stronie). Przewidziano też konkursy z nagrodami dla osób w różnym wieku, w tym ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod tytułem „Mózg to świetna maszyna, wielka neuronów kraina”.

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronach internetowych organizatorów, ich profilach w mediach społecznościowych oraz na stronie „Tygodnia Mózgu”, np. na stronach:

PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email