Rugbyści powalczą o awans

Rugbyści powalczą o awans
Fot. mat. prasowe

Na początku września w norweskim Skien odbędą się kwalifikacje Mistrzostw Europy rugby na wózkach. Wśród dziesięciu drużyn walczących o awans znalazła się też reprezentacja biało-czerwonych.

Turniej odbywał się będzie od 5 do 10 września. Dziesięć drużyn podzielonych zostało na dwie grupy.

Reprezentacja Polski w fazie grupowej zagra z Hiszpanią (7 września godz. 10:00), Izraelem (7 września o godz. 16:00), Austrią (8 września o 14:00) i Holandią (8 września o 18:00).

Jak mówią zawodnicy, drużyny, z którymi przyjdzie im się mierzyć w pierwszej fazie turnieju są bardzo mocne i będą musieli każdorazowo dawać z siebie wszystko, by móc myśleć o awansie do drugiej rundy turnieju a następnie o awansie na Mistrzostwa Europy.

W grupie B swoje mecze rozgrywać będą Szwecja, Irlandia, Czechy, Finlandia oraz gospodarze – Norwedzy.

Mieli awans, ale muszą walczyć o niego jeszcze raz

Przypomnijmy, reprezentacja Polski zakwalifikowała się w 2021 roku do grupy 8 najlepszych zespołów w Europie i wzięła udział Mistrzostwach Europy Dywizji A w Paryżu w lutym 2022. Niestety, w wyniku odmowy gry z reprezentacją Rosji w dniu 25 lutego, kadra została ukarana przez światową federację – World Wheelchair Rugby walkowerem, a w efekcie tej decyzji, wypadła z dywizji najlepszych 8 drużyn w Europie. 

Niestety, aby wrócić do grupy najlepszych 8 zespołów w Europie konieczny jest udział w turnieju kwalifikacyjnym w Norwegii, a nie był on przez drużynę ani planowany, ani budżetowany w roku 2022. Stąd też drużyna dołożyła wszelkich starań by zebrać środki na ten wyjazd. Założono nawet specjalną zrzutkę na ten cel, na której udało się zebrać niemal 25 tys. złotych. Ostatecznie resztę brakującej kwoty na wyjazd dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Mistrzostwa Europy 2023 w rugby na wózkach odbędą się w Cardiff w Wielkiej Brytanii.

Print Friendly, PDF & Email