Rugby po raz kolejny łamało bariery

Fot. Małgorzata Oleksiak

W sobotę (18.09) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu był gospodarzem Turnieju Rugby Tag. Drużyna Rugby Łamie Bariery zmierzyła się z uczniami szkół z Nowakowa, Purdy oraz Olsztyna. Drużyny rozegrały Turniej na zasadzie każdy z każdym. Do finału weszło Rugby Łamie Bariery (nie przegrywając żadnego meczu) oraz SP 33 z Olsztyna.

W meczu o złoto po bardzo emocjonującym spotkaniu ostatecznie lepsza okazała się ekipa z Olsztyna. Drużyna z SOSW nr 1 zajęła II miejsce, przegrywając w finale 1 punktem.

– Z ramienia Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego gościliśmy Beatę Kucińską. Duże podziękowania składamy prezesowi Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby Henrykowi Pach za pomoc w realizacji Turnieju. Trenerzy zespołów zadbali o wysoki poziom meczów – wskazują organizatorzy.

Mecze sędziował Tomasz Czyż – sędzia Okręgowy WMOZR. Turniej odbył się przy wsparciu Marszałka Gustawa Marka Brzezina i Zarządu Województwa oraz współpracy z WMOZR. Opiekę medyczną, techniczną i praktyczne ćwiczenia pierwszej pomocy przedmedycznej zagwarantowała Anna Nowocień i niezastąpieni uczniowie z ZSTI Elbląg oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Zwierznie i OSP KSRG Milejewo.

Henryk Pach, Prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby:

Dynamiczny rozwój rugby na Warmii i Mazurach nastąpił od 2017 roku po utworzeniu Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. Jeśli zaś chodzi o „Rugby Łamie bariery” to jest to już druga edycja turnieju. 2,5 roku temu zrodził się pomysł, aby zająć się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, napisaliśmy program i okazało się że on bardzo chwycił. Dzieciaki się bardzo mocno zaangażowały, pokochały ten sport. Wyszliśmy z ofertą do małych szkół gminnych, wiejskich. Duży wpływ na tworzenie tej struktury miał marszałek i zarząd województwa, który wsparł nas finansowo, dzięki czemu mogliśmy zakupić np. koszulki, spodenki i inne gadżety niezbędne do gry. W sprzęt zaopatrzył nas Polski Związek Rugby. Aktualnie w programie Rugby „Łamie bariery” mamy 21 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego i zatrudniamy 28 nauczycielo-trenerów. Jest to projekt ministerialny i Polskiego Związku Rugby. W grudniu na Torwarze w Warszawie odbędzie się finał.

Rugby „Łamie bariery” to rugby bezkontaktowe, to tzw. Rugby Tag, gdzie dzieci uczą się zrywać tagów (wstążek – red.), które wiszą na rzepach przy biodrach. W Rugby Tag nie występują elementy szarży (ataku na zawodnika z piłką), zabroniona jest gra nogami (oprócz wznowienia gry), nie ma młynów oraz wrzutów z autu. Jest to najbardziej podstawowa, bezkontaktowa odmiana rugby, bardzo dobra do fizycznego rozwoju w szkolnej edukacji oraz wprowadzenie do rugby kontaktowego.

Dzięki rugby u dzieci zaszły diametralne zmiany. Ich poziom dyscypliny, zachowanie w domu, szkole, wszystko zmieniło się na plus. Rodzice są zszokowani, że to właśnie rugby tak bardzo na to wpłynęło. Dzieci potrafią przychodzić wcześniej do szkoły, żeby pokazać pani trenerce, że wszystko zostało zrobione, bo nagrodą jest udział w treningu. Dla nas rugby to nie tylko sport w sensie fizycznym to także styl życia, i my tego też dzieci uczymy. Dzieci radzą sobie bardzo dobrze, wystąpiły nawet w ubiegłym roku na Mistrzostwach Polski Seniorów „Siódemek” otwierając turniej, wykonują pokazy przed kamerami telewizyjnymi, co jest już dla nich bardzo dużym osiągnięciem.

Gosia Oleksiak / Aleksandra Garbecka
Print Friendly, PDF & Email