RPA: Wstrzymano dostawy do UE szczepionek firmy Johnson & Johnson przeciw COVID-19

RPA: Wstrzymano dostawy do UE szczepionek firmy Johnson & Johnson przeciw COVID-19
Fot. Nataliya Vaitkevich / Pexels

Realizacja umowy z koncernem Johnson & Johnson (J&J) na dostawę do UE szczepionek przeciw COVID-19 została zawieszona – poinformował w czwartek przedstawiciel Unii Afrykańskiej Strive Masiyiwa. Produkowane w RPA szczepionki miały być wysłane do Europy.

Dawki preparatów J&J, które już trafiły do UE zostaną zwrócone – oświadczył Masiyiwa na konferencji prasowej zorganizowanej przez instytucję kontroli chorób Unii Afrykańskiej. Koncern J&J dotychczas wysłał niecałe 20 mln dawek do Europy, a do wstrzymania dalszych dostaw doszło częściowo za sprawą interwencji prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus w zeszłym miesiącu oświadczył, że jest zdumiony” umową, ponieważ liczba szczepień w Europie jest na bardzo wysokim poziomie, podczas gdy w wielu nawet najbardziej zagrożonych pandemią COVID-19 krajach Afryki wciąż nie rozpoczęto kampanii szczepień.

Dwa tygodnie temu KE odniosła się do umowy nazywając ją tymczasową, z kolei firma J&J odmówiła komentarza. Amerykański koncern zawarł kontrakt z Unią Afrykańską na dostawę 220 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z możliwością zwiększenia o 180 mln. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email