Rozpoczęto przygotowania do obchodów 28. TON-u

Rozpoczęto przygotowania do obchodów 28. TON-u
Fot. Mateusz Misztal

Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych przystąpiła do przygotowań obchodów 28. Tygodnia Osób Niepełnosprawnych im. Ewy Sprawki. Ustalone zostały wstępne założenia, organizatorzy czekają na propozycje i zgłoszenia zainteresowanych organizacji i instytucji.

Inspiracją TON był Europejski Tydzień Walki z Dyskryminacją i o Równe Prawa Osób Niepełnosprawnych, obchodzony w Elblągu po raz pierwszy w 1992 r. Tydzień stał się dorocznym świętem niepełnosprawnych elblążan, którzy z czasem uznali, że ich sytuacja w społeczeństwie poprawiła się na tyle, że można tę nazwę złagodzić, ale ciągle jeszcze nie czują się pełnoprawnymi obywatelami, toteż Tydzień Osób Niepełnosprawnych jest nadal potrzebny.

TON w 2020 r. obchodzony będzie w dniach 7–14 czerwca. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym ustalono, że ERKON tradycyjnie przygotuje trzy wydarzenia: festyn integracyjny, piknik w Bażantarni i przemarsz przez miasto.

Festyn będzie miał miejsce na Starym Rynku. Przewidziany jest koncert zespołów muzyczno-wokalnych, prezentacja oferty i dorobku organizacji i placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, wystawy i aukcje różnego rodzaju dzieł artystycznych i innych wykonanych przez osoby niepełnosprawne oraz szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Na przestrzeni Tygodnia swoje wydarzenia zorganizują też zainteresowane organizacje. Szczegółowy program festynu i całego Tygodnia powinien zostać opracowany do końca kwietnia. Organizatorzy zapraszają zainteresowane organizacje i instytucje o zgłaszanie swoich propozycji i planowanych wydarzeń – osobiście lub pocztą elektroniczną na adres tonerkon@gmail.com.

Fot. Mateusz Misztal
Print Friendly, PDF & Email