Rozmawiamy o dostępności. Bo razem możemy więcej

Rozmawiamy o dostępności. Bo razem możemy więcej
Fot. Wydział Dostępności UMG

Dobre praktyki dostępności, wprowadzane w mieście, dają przestrzeń do samodzielnego życia każdemu, w tym osobom z niepełnosprawnością. Jednak, aby jeszcze lepiej poznać potrzeby mieszkańców, trzeba o nich rozmawiać. Temu służą m.in. spotkania prowadzone przed Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni. Jedno z nich odbyło się 26 października w InfoBoksie.

– W Gdyni od lat wprowadzamy różnego rodzaju działania, aby nasze miasto było dostępne dla każdego i zniknęły w nim wszelkie bariery. Bo jesteśmy otwarci na potrzeby innych, szczególnie potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Ale najpierw musimy te potrzeby poznać, o nich rozmawiać, stąd właśnie spotkania i warsztaty organizowane przez Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

26 października Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni zaprosił mieszkańców do rozmów o dostępnej przestrzeni naszego miasta. Zaproszenia wysłano do jednostek i organizacji związanych z seniorami, osobami z niepełnosprawnościami oraz do młodych gdynian – przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni.

Spotkanie, które odbyło się w InfoBoksie, było jednym z elementów pozyskania informacji o potrzebach mieszkańców w celu stworzenia programu „Gdynia bez barier na lata 2024-2029”. Warsztaty poprowadzili prof. Marek Wysocki, ekspert ds. dostępności i Agnieszka Wawrzyniak, naczelnik Wydziału Dostępności UMG. Wysłuchali oni mieszkańców, którzy opowiedzieli o tym, co jeszcze warto w mieście zrobić, aby poprawić samodzielność i komfort życia gdynian.

Moderatorki spotkania – Magdalena Biegańska, kierowniczka Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością i Marta Czachor z Wydziału Dostepności UMG – podzieliły uczestników na trzy grupy tematyczne:

  • dostępność budynków w mieście;
  • dostępność usług w mieście;
  • dostępność przestrzeni miejskiej.

Jakie uwagi zgłosili mieszkańcy podczas spotkania? Poruszyli m.in. temat małej ilości miejsc parkingowych w mieście, braku toalet publicznych, zbyt małej ilości ławek w dzielnicach, niedostępności budynków czteropiętrowych lub starych wieżowców (z powodu braku windy) oraz problem pokonania kilku schodków na parter, aby dostać się do windy.

Wszystkie zgłoszone uwagi zostały spisane, bo jak informuje Wydział Dostępności UMG:

– Wierzymy, że wspólnymi siłami poprawimy komfort życia każdego mieszkańca Gdyni.

Przy okazji wydział prowadzący spotkanie dziękuje wszystkim za aktywne uczestnictwo w warsztatach i zachęca mieszkańców do dalszej współpracy.

Print Friendly, PDF & Email