Rowerami przez pomosty

Rowerami przez pomosty
Fot. MOSiR

Pomosty bągardzkie w czasach szlaku bursztynowego oraz biskupa Wojciecha umożliwiały pokonanie rzeki Dzierzgoń nieopodal Świętego Gaju i Bągartu. Dzięki starym mapom, uczestnicy rajdu spróbują zlokalizować je w terenie.

Start w niedzielę, 2 kwietnia, o godzinie 10:00 spod napisu ELBLĄG przy ulicy Wodnej.

Wycieczka wystartuje z elbląskiego Starego Miasta, a następnie udamy się przez Raczki Elbląskie, Żurawiec i Stare Dolno do Świętego Gaju. Zobacz mapę – 62 km. Stąd zjedziemy w dolinę rzeki Dzierzgoń, gdzie we wsi Bągart zrobimy dłuższy postój. W drodze powrotnej zajrzymy do Jasnej, Zwierzna i Markus, aby w końcu dotrzeć do Karczowisk Górnych. Stąd już tylko kilka kilometrów będzie nas dzieliło od finału wycieczki, która zakończy się na rondzie Bitwy Warszawskiej. Na trasie będzie dominował asfalt różnej jakości, ale pojawi się także odcinek drogi brukowej (Stare Dolno).

Każdy z rowerzystów i rowerzystek powinien zadbać o dobry stan techniczny swojego roweru. Należy zabrać ze sobą podstawowe akcesoria rowerowe tj. dętkę, łatki, pompkę i klucze. Szczególnie zalecamy posiadanie kasku. Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę, w związku z tym prosimy pamiętać o ubraniu się stosownie do pory roku. Rekomendujemy jazdę na rowerach górskich (MTB) oraz trekkingowych i gravelowych wyposażonych w bieżnikowane opony i działające przerzutki.

Tempo jazdy będzie bardzo spokojne, w granicach 15 km/h, dopasowane do długości trasy, warunków terenowych i pogody. W trakcie wycieczki przewidywane są krótkie przerwy na jedzenie czy robienie zdjęć. Dłuższy postój będzie w Bągarcie. Na trasie niedzielnej wycieczki nie zabraknie tradycyjnie także słodkiego wsparcia energetycznego oraz gorącej herbaty. Zapraszamy całe rodziny i wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu! Udział w wycieczce, która zakończy się około godziny 16:00 jest bezpłatny.

Wzorem lat ubiegłych, także w roku 2023 trwa konkurs na najaktywniejszych uczestników Miejskich Wycieczek Rowerowych (uczestnictwo minimum w 7 wycieczkach w sezonie). Prosimy zatem o zabranie swoich książeczek turystyki kolarskiej PTTK. Kto książeczki nie ma, może ją nabyć za 5 zł w siedzibie elbląskiego oddziału PTTK przy ulicy Krótkiej. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni w grudniu bieżącego roku na podstawie ilości zgromadzonych pieczątek w w/w książeczce.

Miejskie Wycieczki Rowerowe organizowane są przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, we współpracy z: PTTK Oddziałem Ziemi Elbląskiej, Salonem-Serwisem Rowerowym Wadecki i Gminą Elbląg.

Ruszamy w niedzielę, 2 kwietnia, o godzinie 10 spod napisu ELBLĄG na ulicy Wodnej. Więcej informacji na temat wycieczek rowerowych oraz innych imprez sportowych można znaleźć na stronie www.mosir.elblag.eu.

MOSiR
Print Friendly, PDF & Email