Rossinim po smyczkach

Rossinim po smyczkach
Fot. Adminstrator

Druga połowa lat 30. Widmo nowej wojny coraz silniej krąży nad światem, zaś w waszyngtońskiej Bibliotece Kongresu włoski pianista i kompozytor, Alfredo Casella przegląda tamtejsze zbiory. Wśród różnorodnych dzieł jego uwagę przykuwa pożółkły, pokryty kurzem rękopis zawierający sześć sonat… W taki sposób światło dzienne ujrzały kompozycje Gioacchino Rossiniego, które szybko stały się perłami muzyki kameralnej i na stałe zagościły w repertuarze najwybitniejszych zespołów smyczkowych świata.

Sonaty są przykładem kompozytorskiej postawy Rossiniego, wymykającej się wszelkim schematom. Zostały bowiem napisane na kwartet smyczkowy pozbawiony altówki (dwoje skrzypiec, wiolonczela i kontrabas). Niekonwencjonalność włoskiego mistrza warto docenić tym bardziej, że Rossini skomponował te 90 minut muzyki – rozpisanych na 139 stron partytury – w ciągu raptem trzech dni, jako 12-latek!

Trzy z owych sześciu sonat usłyszymy 28. kwietnia w Ratuszu Staromiejskim, dzięki Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej i maestro Janowi Staniendzie. O tym ostatnim można powiedzieć wiele, ale nie to, że gra beznamiętnie. Ktoś, kto przez lata występował z Polską Orkiestrą Kameralną, nigdy nie zwalnia smyczkowego tempa…

W repertuarze również kompozycje Mieczysława Karłowicza i Andrzeja Panufnika.

Koncert odbędzie się 28 kwietnia o 18:00 w Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego w Elblągu. Bilety w cenie 35 zł (normalny) oraz 30 zł (ulgowy) rezerwować i kupować można w Biurze Koncertowym EOK w Ratuszu Staromiejskim, pod numerem tel. 55 237 47 49 lub na eok.elblag.pl 
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,

Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN. Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Print Friendly, PDF & Email