Rosja: Ponad 2 mln osób zaszczepiło się Sputnikiem V

Rosja: Ponad 2 mln osób zaszczepiło się Sputnikiem V
Fot. Pixabay

W Rosji rodzimą szczepionką na koronawirusa Sputnik V zaszczepiło się dotąd 2,2 mln mieszkańców – poinformował w środę Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei, gdzie opracowano ten preparat. Zachorowało tylko 300 zaszczepionych osób, czyli 0,016 proc.

Łogunow wyjaśnił, że spośród wszystkich zaszczepionych osób ponad 1,7 mln otrzymało dotąd dwie dawki preparatu. Sputnik V jest podawany w dwóch dawkach, pomiędzy którymi musi upłynąć około trzech tygodni.

Przedstawiciel Ośrodka im. Gamalei ocenił, że „według optymistycznego scenariusza do połowy lata może zostać przeprowadzona zasadnicza część szczepień wśród ludności”. Wcześniej władze zapowiadały, że szczepionkę powinno otrzymać około 60 proc. dorosłej populacji kraju.

Szczepienia na szeroką skalę rozpoczęły się w Rosji 18 stycznia. Są one dobrowolne, ale z wielu regionów napływają doniesienia o naciskach na zaszczepienie się, zwłaszcza wśród pracowników budżetówki – lekarzy i nauczycieli.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji spada od około tygodnia. We wtorek odnotowano w całym kraju 14 494 nowe zakażenia, co oznacza, że po raz pierwszy od 17 października jest ich mniej niż 15 tysięcy.

Ogólna liczba zakażeń w Rosji od początku epidemii COVID-19 przekroczyła w środę 4 miliony: wynosi teraz 4 012 710. Zmarło w ciągu minionej doby 536 osób, a od początku pandemii – 78 134 osoby.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
Print Friendly, PDF & Email