Rok 2009 Rokiem Louisa Braillea

Rok 2009 Rokiem Louisa Braillea
Fot. Adminstrator

4 stycznia br. przypadła 200. rocznica urodzin Louisa Brajla, twórcy alfabetu dla niewidomych, nazwanego później alfabetem Braillea. Europejska Unia Niewidomych (EBU) ogłosiła rok 2009 Rokiem Louisa Braillea. Natomiast Dziś (5 stycznia) w Muzeum Tyflologicznym w Warszawie zostanie otwarta rocznicowa wystawa.

Będzie można zapoznać się z m.in. zabytkowymi brajlowskimi maszynami, drukarkami, pomocami naukowymi do nauki alfabetu Braillea, książkami dotykowymi oraz XIX-wiecznymi brajlowskimi zapisami nutowymi.

Louis Braille urodził się 4 stycznia 1809 r. w Coupvray, wiosce położonej niedaleko Paryża. Był najmłodszym z czworga rodzeństwa. Jego ojciec był rymarzem. Jak mówi Zofia Krzemkowska w referacie wygłoszonym z okazji inauguracji Roku Braillea w Polsce, był bardzo żywym, inteligentnym dzieckiem. Gdy miał trzy lata, próbował naśladować ojca w jego warsztacie, przekłuwając skórę na końską uprząż zranił się w oko. Doszło do zakażenia, które późnej przeniosło się także na drugie oko, co w efekcie spowodowało obustronną ślepotę.
  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3180

Print Friendly, PDF & Email