Rodzinny kapitał opiekuńczy. Do rodzin trafiło już ponad 1,83 mld zł

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Do rodzin trafiło już ponad 1,83 mld zł
Fot. Pixabay

Przeszło 1,83 mld zł na blisko 472 tys. dzieci – to najnowsze dane dotyczące rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli nowego rozwiązania dla rodzin z małymi dziećmi. – To ważne wsparcie w opłaceniu opieki nad dzieckiem – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie z początkiem 2022 r. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

– Nabór wniosków, tak jak sam program, ruszył z początkiem stycznia br. Do tej pory do rodzin trafiło już ponad 1,83 mld zł na blisko 472 tys. dzieci. Te pieniądze to ważne wsparcie w opłaceniu opieki nad dziećmi, a w efekcie nierzadko umożliwienie godzenia roli rodzica z pracą zawodową. Gdy dzieci w domu jest więcej te koszty potrafią być naprawdę znaczące – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ponad 96 mln zł na dofinansowanie do pobytu w żłobku

Jak dodaje, w ramach dofinansowania do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – czyli nowego rozwiązania dla rodziców tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego – do instytucji opieki trafiło już ponad 96 mln zł. Dofinansowanie to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko.

Jak złożyć wniosek? Online!

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy, a także dofinansowanie pobytu w żłobku, można składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem:

  • portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • PUE ZUS,
  • bankowości elektronicznej.
MRiPS
Print Friendly, PDF & Email