Rodzinne Święto Wdzięczności

Rodzinne Święto Wdzięczności
Fot. Mirosław Pieślak / gdynia.pl

Pandemia była trudnym okresem. Wymagała od nas zmiany nawyków życiowych i cierpliwości. Wielu ludziom przyniosła sporo żalu i utratę kontaktów społecznych. Dotknęła ona równie mocno, jeśli nie najbardziej seniorów, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej 31. W sobotę, 2 września i w tym miejscu puszczono w niepamięć wspomnienia pandemii. Po 3-letniej przerwie na łono Domu powrócił Rodzinny Festyn Wdzięczności.

Rodzinny festyn nabrał bardzo uroczystego charakteru. Oprócz rodzin mieszkańców Domu Pomocy Społecznej wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni i Katarzyna Stec – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Nie zabrakło również przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy czy licznego grona partnerów domu – m.in. Biblioteki Gdynia czy hotelu Mariott. Ponadto podczas oficjalnej części uroczystości Lilianna Szewczuk-Putrym, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gdyni, złożyła podziękowania byłym i obecnym pracownikom domu, członkom pobliskiego Klubu Seniora „Tęcza” i oczywiście mieszkańcom placówki.

– Pandemia wymagała odpowiedzialności i zaangażowania, poczucia świadomości, że zagrożenia – w szczególności dla seniorów – były bardzo poważne. Każdy dzień, każda bliska osoba, każde spotkanie to wielki dar, którym należy się cieszyć – mówił wyraźnie poruszony Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pandemia i wydarzenia postpandemiczne, w tym konflikt w Ukrainie, przyniosły za sobą kolejne wyzwania, a wraz z nimi warunki, w których niesienie pomocy i dzielenie się dobrem wymagało zwiększonych wysiłków.

– Po tygodniu opadów dziś zaświeciło dla nas słońce. Trudno w tych okolicznościach nie dostrzec symboliki przekazu, że po okresie smutku, szarugi będzie lepiej. W tym niezwykłym miejscu, z tymi niezwykłymi ludźmi – życzę odkrywania w każdym dniu czegoś nowego. Uśmiechu, radości, przygody, by sprawność towarzyszyła Państwu jak najdłużej. Ponadto bycały czas towarzyszyli Państwu tak wspaniali ludzie – takich doświadczeń życzę Państwu jak najwięcej. Ten piękny anioł, którym mnie obdarowaliście, niech czuwa nad tym miejscem i nad naszym pięknym miastem. Raz jeszcze bardzo Państwu dziękuję – podsumował prezydent Gdyni.

Pandemia niosła za sobą konieczność opracowania i wdrożenia odpowiednich procedur – administracyjnych, jak i sanitarnych. Wszystko po to, by zapewnić mieszkańcom domu bezpieczne schronienie, a pracownikom bezpieczne pod względem sanitarnym miejsce pracy. Za nieustanne wsparcie na tym polu złożono podziękowania Katarzynie Stec, dyrektorce Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

– Pandemia pokazała, że kontakt ze sobą, zaufanie, bliskość relacji są najważniejsze. Za dobrą współpracę, za zaufanie, którym się obdarzyliśmy, bardzo dziękuję – mówiła dyrektor MOPS-u.

Osobne podziękowania przekazano również pozostałym przyjaciołom i partnerom domu. Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na wspólne celebrowanie wydarzenia. Na brak atrakcji nikt z obecnych nie mógł narzekać.

Czas wspólnego świętowania

Goście mogli wziąć udział między innymi w loterii fantowej z nagrodami. Biblioteka Gdynia przygotowała stoisko czytelnicze. Miłośnicy literatury mogli tam znaleźć wiele interesujących tytułów. Swoje stanowisko miała też Krajowa Izba Radców Prawnych, dzięki temu chętni mieli możliwość skorzystania z bezpłatnej porady prawnej. Sporym zainteresowaniem cieszyła się też fotobudka z wieloma akcesoriami. Dzięki temu wielu gości zapamięta tę uroczystość na dłużej.

Zainteresowani mogli obejrzeć przygotowany specjalnie na tę okazję projekt artystyczny mieszkańców domu – „Trzepot skrzydeł”. Zaprezentowano także prace wykonane przez mieszkańców podczas terapii zajęciowej.

Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników muzyki. Uczestnicy Klubu Seniora „Tęcza” wystąpili na scenie. Ponadto można było dać się porwać utworom Anny Jantar („Przetańczyć z tobą chcę całą noc”) i Edyty Geppert („Och życie, kocham cię nad życie”) w wykonaniu Anny Zaborniak. Przygotowano również poczęstunek.

Rodzinne Święto Wdzięczności zapewniło wszystkim uczestnikom wiele uśmiechu. Czas pandemiczny często odbierał seniorom powody do radości, dlatego dobrze było widzieć, jak teraz radość wraca na ich twarze.

Więcej zdjęć z wydarzenia obejrzeć można na gdynia.pl

Print Friendly, PDF & Email