RoboSfera bez Barier

RoboSfera bez Barier
Fot. pixabay.com

We Wrocławiu ruszył bezpłatny cykl zajęć z robotyki dla dzieci z niepełnosprawnościami – „RoboSfera bez Barier”. To efekt współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia z „Planetą Robotów”.

Kto powiedział, że dzieci z niepełnosprawnościami nie mogą konstruować robotów? Projekt „RoboSfera bez Barier” łączy dwa ważne miejskie nurty polepszające jakość życia: działania „Bez Barier” oraz Smart City.

– Smart City to projekt interdyscyplinarny, prowadzony po to, by ułatwić życie mieszkańcom. Dzięki współpracy z „Planetą Robotów” także niepełnosprawne dzieci będą mogły zobaczyć, jak działają nowe technologie, będą się mogły z nimi zapoznać – mówi Robert Bednarski, dyrektor miejskiego Biura Smart City.

Programem zostanie objętych 287 osób z 5 ośrodków, są to dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi, intelektualnymi, autyzmem, zaburzeniami afektywnymi, wadami genetycznymi i wadami sprzężonymi. Do 19 czerwca 2020 roku zostanie przeprowadzonych aż 70 warsztatów. Z pomocą instruktorów „Planety Robotów” uczestnicy będą konstruować mobilne łaziki marsjańskie. Roboty wyposażone w czujniki i inne potrzebne elementy będą w stanie odszukać inne, by wziąć udział w walce, której celem jest wypchnięcie rywalizującego robota poza ring i przejęcie kontroli nad nowo odkrytym terytorium. Zajęcia poprowadzą przeszkoleni trenerzy w grupach liczących od 5 do 8 dzieci wspieranych przez opiekunów ze szkół i ośrodków. Zajęcia trwają 90 minut.

Projekt rozpoczął się już 2 kwietnia z okazji Światowego Dnia Autyzmu. Pierwsze zajęcia przeprowadzono w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci przy ul. Horbaczewskiego 24.

Oprac. Joanna Meryk
Źródło: wroclaw.pl
Print Friendly, PDF & Email