Richarlison i Payet pokonani! Oleksy z nagrodą!

Richarlison i Payet pokonani! Oleksy z nagrodą!
Fot. kadr z transmisji

Zawodnik ampfutbolowej reprezentacji Polski i Warty Poznań Marcin Oleksy dokonał niemożliwego. Nie tylko został nominowany do nagrody FIFA Puskas Award, nie tylko trafił do najlepszej trójki zostawiając w pokonanym polu Mbappe, czy Balotelliego, ale wygrał – wygrał i odebrał nagrodę na oczach Messiego, Ronaldo i Benzemy podczas uroczystej gali FIFA w Paryżu.

Marcin stracił nogę w 2010 roku. Pracował przy robotach drogowych, kiedy wjechał w niego rozpędzony samochód. Dla 23-letniego piłkarza, bramkarza III i IV ligowych klubów był to koniec świata. – Siedziałem na wózku, paliłem papierosa, płakałem i pytałem: dlaczego mi się to przytrafiło?

Jednak dzięki dużej determinacji i pomocy bliskich Oleksy wrócił nie tylko do aktywnego życia, ale i do sportu. Najpierw został trenerem w szkółce piłkarskiej, a w 2019 roku rozpoczął swoją przygodę z ampfutbolem – piłką nożną dla osób po amputacjach i z wadami kończyn.

Po trudnych początkach w 2021 roku w barwach Warty Poznań został „Odkryciem Sezonu PZU Amp Futbol Ekstraklasy”, a w 2022 roku zadebiutował w ampfutbolowej reprezentacji Polski, z którą najpierw wygrał Amp Futbol Cup, a potem pojechał na Mistrzostwa Świata do Turcji.

– Ampfutbol dał mi drugie życie, nie tylko te piłkarskie. Piłka od zawsze była moją pasją i dawała mi dużo szczęścia. Teraz mogę nie tylko znowu grać, ale grać w reprezentacji Polski o czym zawsze marzyłem. – cieszy się Oleksy.- My zawodnicy, dzięki ampfutbolowi możemy pokazywać również, że niepełnosprawność nie istnieje i ta nominacja jest na to najlepszym przykładem.

Polak otrzymał Nagrodę za Bramkę Roku im. Ferenca Puskasa w prestiżowym plebiscycie FIFA The Best 2022 za pięknego gola dla Warty Poznań w meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy ze Stalą Rzeszów.

– Tę nagrodę dedykuję Ewelinie, Tomkowi i Tosi. Dzięki nim podniosłem się po wypadku i jestem w tym miejscu, przed wami i strzelam tak piękne gole. Dziękuje całemu środowisko amp futbolu, że takie osoby jak ja mogą się spełniać możemy się spełniać – mówił wyraźnie wzruszony Marcin Oleksy stojąc na scenie sali koncertowej Salle Pleyel z największymi gwiazdami światowej piłki.

Print Friendly, PDF & Email