Relikwie Błogosławionego Prymasa Wyszyńskiego w elbląskim hospicjum

Relikwie Błogosławionego Prymasa Wyszyńskiego w elbląskim hospicjum
Fot. Hospicjum Elbląskie

30 sierpnia 2022 roku, w obecności Księdza Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego, wprowadzone zostały relikwie Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego –  Prymasa Tysiąclecia, do kaplicy p.w. św. Jana Pawła II, która mieści się w Hospicjum Elbląskim.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jacek Jezierski, Biskup Elbląski.  W uroczystości udział wzięli również: prezydent Elbląga Witold Wróblewski, pracownicy oraz pacjenci hospicjum.

O możliwość pozyskania Relikwii Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dyrektor Wiesława Pokropska, zwróciła się do Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego ze szczególnych powodów. Przede wszystkim jest spokrewniona z Prymasem – matka z domu Wyszyńska, była stryjeczną siostrą kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym Dyrektor hospicjum dbała o to, aby Kult Błogosławionego Stefana w kaplicy hospicyjnej był żywy.

– Od 2008 roku modliliśmy się o beatyfikację Kardynała 28 dnia każdego miesiąca. Modlitwy z powyższą intencją kontynuowane były do czasu beatyfikacji, aktualnie modlimy się w intencji kanonizacji (28 dnia każdego miesiąca). Dodatkowo dyrektor hospicjum przekazała świadectwo uzdrowienia ks. Jana Sindrewicza, który był pierwszym dyrektorem i Kapelanem Hospicjum Elbląskiego – mówi Anna Podhorodecka, Członek Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Hospicjum Elbląskiego.

W czasie trwania procesu beatyfikacyjnego – od 20.02.2017 r., czyli dnia zachorowania ks. Jana, do końca 2017 r. odbywały się modlitwy i msze św. za wstawiennictwem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, o uzdrowienie ks. Jana.

– Znając historię choroby ks. Jana uważamy, że wydarzył się cud. Ks. Jan doznał bowiem ciężkiego zawału serca, z uszkodzeniem przegrody serca, a następstwem były liczne poważne powikłania. Był trzykrotnie operowany i trzykrotnie znajdował się na granicy życia i śmierci – dodaje Podhorodecka.

Dzisiaj ks. Jan żyje, funkcjonuje normalnie, jest rezydentem w Parafii św. Józefa w Pasłęku, nadal służąc Panu Bogu i ludziom.

Dyrektor Hospicjum Elbląskiego – dr Wiesława Pokropska, w roku 2018 udała się z tym świadectwem do Kardynała Kazimierza Nycza, który potwierdził niezwykłość działania łaski Bożej w przypadku ks. Jana.

– Tym właśnie świadectwem umotywowaliśmy pragnienie pozyskania Relikwii Błogosławionego Stefana w naszej kaplicy, w której codziennie sprawowana jest msza św. i znajduje się w niej na stałe Najświętszy Sakrament – podsumowuje Anna Podhorodecka.

Print Friendly, PDF & Email