Rehabilitacja w nowoczesnym oddziale

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

We wtorek w Szpitalu Miejskim im. św. Jana Pawła II w Elblągu uroczyście otwarto wyremontowany oddział rehabilitacji kardiologicznej. To kolejna część realizowanego w placówce projektu modernizacji.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

– Jest to kolejna bardzo ważna inwestycja zmieniająca oblicze naszego szpitala. W tych murach – już niestety wiekowych – powstał piękny, nowoczesny oddział – mówi dyrektor szpitala Mirosław Gorbaczewski. – Kilka tygodni temu, gdy otwieraliśmy oddział psychiatryczny, wspominałem, że nasza inwestycja miała bardzo dużo problemów związanych z COVID-em, z wojną na Ukrainie, z zejściem wykonawcy z placu budowy, z ogromną inflacją. Niestety to wszystko nie ominęło również tej inwestycji. Tu też mieliśmy dużo problemów, ale dzięki ogromnemu zaangażowaniu, szczególnie panów prezydentów, inwestycję tę udało nam się dokończyć – dodaje.

Remont oddziału pierwotnie kosztować miał 2 mln 550 tys. zł. Ostatecznie wykonane prace zamknęły się w kwocie 5 mln 750 tys. zł. W ramach zadania wyremontowane zostało ponad 1000 m² powierzchni szpitala.

– Powstały piękne sale dla pacjentów, powstały gabinety lekarskie, gabinety pielęgniarskie, sale ćwiczeń, rehabilitacji. Wszystko to oczywiście spełnia wszelkiego rodzaju wymogi zarówno sanitarne, epidemiologiczne jak i prawne – wylicza Gorbaczewski. – Musieliśmy tutaj wykonać kawał pracy. W zasadzie wszystko tutaj musiało być wymienione. Od sufitów poprzez podłogi okna itd. Wszelkiego rodzaju instalacje zostały również wymienione. Mówimy tutaj zarówno o instalalcjach sanitarnych jak i elektrycznych. Została wybudowana sieć gazów medycznych, a także instalacja przyzywowa, powstała cała sieć przeciwpożarowa – dodaje.

– Jest to dla nas ogromny krok na przód w dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów z naszego regionu – zaznacza lek. Cezary Harasim, koordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej. – Zespół oddziału rehabilitacji kardiologicznej składa się z wyjątkowych profesjonalistów, ludzi oddanych swojej pracy, z pasją i zaangażowaniem. Każdy z nas – lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, pielęgniarki, dział higieny szpitalnej, sekretariat – pracuje ramię w ramię, by pacjenci otrzymywali najlepszą możliwą opiekę. Do pełni profesjonalnej działalności brakowało nam tylko godziwych warunków pobytu dla pacjentów – aż do teraz – dodaje.

– Cieszę się bardzo, że mogę dziś wspólnie z pracownikami szpitala i państwem, być tu na odnowionym oddziale rehabilitacji, dostosowanym do potrzeb. Chcę powiedzieć, że tak zakładaliśmy, że połączenie szpitala, to nie tylko przedsięwzięcie organizacyjne, ale i podniesienie stopnia referencyjnego szpitala, jak również umożliwienie skorzystania ze środków unijnych – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Pan dyrektor był łaskaw podziękować wszystkim, ale nie podziękował sobie, dlatego, panie dyrektorze ja panu serdecznie dziękuję.

Modernizacja oddziału współfinansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Wyremontowany oddział rehabilitacji kardiologicznej wpisuje się w realizowany projekt pn. „ Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu”.

W ramach tego zadania osiem tygodni temu w szpitalu otwarto zmodernizowany oddział psychiatryczny. W trakcie modernizacji jest jeszcze m.in. oddział pediatryczny. Trwa także budowa bloku operacyjnego.

Print Friendly, PDF & Email