RCB i IMGW ostrzegają przed burzami z gradem

RCB i IMGW ostrzegają przed burzami z gradem
Fot. Pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-y z ostrzeżeniami przed intensywnymi opadami deszczu, gradu, a także przed burzami. Ostrzeżenia te otrzymali m.in. mieszkańcy Warmii i Mazur.

W wielu miejscach kraju w ostatnich dniach przetoczyły się gwałtowne ulewy i burze. Podobnie może być dziś. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało za pomocą wiadomości SMS alerty pogodowe do mieszkańców regionu Warmii i Mazur.

– Uwaga! Dziś i w nocy (24/25.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Możliwe podtopienia. Zabezpiecz również rzeczy, które może porwać wiatr – czytamy w alercie RCB.

Takie SMS-y otrzymali m.in. mieszkańcy Warmii i Mazur

Ostrzeżenie o tego typu zjawiskach wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Białostocki wydział IMGW ostrzega przed burzami z gradem w woj. warmińsko-mazurskim. Według prognoz zjawiskami tymi mają być objęte powiaty: ełcki, giżycki, mrągowski, olecki i piski.

– Aktywny burzowo układ przemieszcza się dość szybko (prędkość około 30-40 km/h) w kierunku wschodnim. Towarzyszą mu opady deszczu 20-30 mm, lokalnie do 40 mm i porywy wiatru od 70-90 km/h, lokalnie możliwe porywy do 100-110 km/h. Możliwy grad o średnicy 2-4 cm – podkreśla IMGW-PIB.

Oprac. MM
Print Friendly, PDF & Email