Dlaczego warto chronić jeże? Co im zagraża i jak im skutecznie pomóc? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy I Sejmiku Przyrodniczego „Ratujemy życie”, jaki odbył się 8 listopada w Szkole Podstawowej nr 23 w Elblągu. Partnerami wydarzenia byli Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED.
10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. To świetna okazja do dyskusji nad ochroną tego zagrożonego gatunku. 19 uczniów z 9 elbląskich szkół podstawowych poznało ciekawostki związane z jeżami oraz zagrożenia płynące ze strony człowieka. W ramach wydarzenia uczniowie wzięli udział w potyczkach przyrodniczych i stworzyli „dekalog pomocy jeżykom”.
Ponadto młodzi przyrodnicy opracowali szereg haseł zachęcających do większej uwagi nad ochroną jeży, ale i dostrzeżenia ich pożyteczności m.in. „Jeż pogromca szkodników”, „Zostaw liście tam śpi jeż”, „Ratuj jeże ja w Ciebie wierzę”, „Tu pilnuje jeż! Zakaz stosowania pestycydów!”. Wypracowane wnioski zaprezentowali zaproszonym gościom i opiekunom jako apel młodego pokolenia o podjęcie działań związanych z ochroną jeży. Opiekunowie oraz zaproszeni goście w trakcie prac młodzieży wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy.
W wydarzeniu udział wzięli uczniowie z elbląskich Szkół Podstawowych nr 1, 4, 6, 15, 23, 25, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych nr 1 i 2 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Św. Franciszka wraz z opiekunami. Organizatorem Sejmiku była Szkoła Podstawowa nr 23 w Elblągu a partnerami: Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Wsparcie udzielił również Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt w Jelonkach prowadzony przez Fundację „Zwierzętom w potrzebie” oraz Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział i już teraz zapraszają za rok.