Raport Prawo.pl: Potrzebne pilne zmiany w legislacji

Raport Prawo.pl: Potrzebne pilne zmiany w legislacji
Fot. Pixabay

Redakcje Prawo.pl i LEX zaprezentowały raport „Poprawmy prawo”. Jakie dziedziny wymagają szybkich zmian legislacyjnych? Rozwody, mediacje, kontakty z dzieckiem, opodatkowanie darowizn, wgląd na konta i blokowanie rachunków bankowych przez skarbówkę, składka zdrowotna przedsiębiorców, prawo holdingowe, budowy domów do 70 mkw., data ważności recept – czytamy na łamach Prawo.pl.

To już trzecia edycja raportu „Poprawmy prawo”, który – jak co roku – zaprezentowały redakcje Prawo.pl i LEX. Wskazano w nim najważniejsze przepisy wymagające poprawy, które odnoszą się do: prawników i wymiaru sprawiedliwości, podatków, pracy, prawa gospodarczego, samorządów i administracji, zdrowia, oświaty oraz studentów i aplikantów. Dotyczą zarówno zwykłych obywateli, jak i przedsiębiorców, prawników, kadry medycznej czy urzędników.

Okazuje się, że przepisów wymagających poprawy nie ubywa. Pełna wersja raportu ma niemal 60 stron.

– Czytając tegoroczny raport, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że niska jakość tworzonego prawa wynika z łamania zasad jego racjonalnego tworzenia i może wkrótce przełożyć się na kompletny brak zaufania do ustawodawcy i państwa. Czytelnicy często informują nas, że stosując prawo podatkowe lub administracyjne, czują się jak w pułapce (…) – zwrócił uwagę Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, wydawcy serwisów prawo.pl i LEX.

Ewa Usowicz, dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych i szefowa Prawo.pl podkreśliła z kolei, że często „źródłem problemów jest nie tylko sama konstrukcja przepisów, która powoduje, że są one niejasne albo zawierają luki prawne”.

– Martwi nas, że ustawodawca czasem w zadziwiający sposób rozumie upraszczanie przepisów. Upraszczanie kończy się… utrudnianiem – doprecyzował Jacek Żmuda, dyrektor Działu Publikacji Elektronicznych w Wolters Kluwer Polska.

Cytowany w komunikacie prasowym Prawo.pl Cezary Żelaźnicki, EMEA Legal Business Solutions Leader i partner zarządzający PwC Legal Polska, zauważył, że jakość legislacji niestety spada – najpierw problemy wynikające z pandemii, a później kryzys gospodarczy nie sprzyjają poprawie tego stanu rzeczy.

– Problemów przybywa, każda niespójność przepisów wraz z niepełną oceną ich skutków przeprowadzoną jeszcze na etapie ich tworzenia utrudniają efektywne prowadzenie przedsiębiorstw – stwierdził mec. Żelaźnicki.

Pełny tekst artykułu: KLIKNIJ TU

PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email