Raport o uchodźcach, czyli miejska gościnność, wyzwania i szanse

Raport o uchodźcach, czyli miejska gościnność, wyzwania i szanse
Fot. Anna Duda / krakow.pl

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich przygotowało pierwszy w Polsce kompleksowy raport na temat liczby uchodźców, a także geograficznego rozmieszczenia obywateli Ukrainy w granicach Polski. Opracowanie pokazuje także zachowania nowych mieszkańców w dwunastu miastach tworzących Metropolię.

Marcin Wojdat i Paweł Cywiński czyli autorzy raportu „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse” wskazują, że te informacje pozwolą m.in. budować przemyślaną politykę integracyjną państwa i stworzyć lepsze rozwiązania systemowe.

Dane te przede wszystkim wskazują na skokowy wzrost populacji Polski, a także na kluczową rolę samorządów w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Obecnie w Polsce pierwszy raz w historii mieszka ponad 41 milionów osób.

Jak mówi dr Paweł Cywiński – raport uświadomił mi, że jeszcze nigdy w tak krótkim czasie, tak szybko, wszystkie większe polskie miasta nie odnotowały takiego wzrostu populacji. Powiedzmy sobie szczerze – to przede wszystkim miasta przyjęły uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Jak wygląda sytuacja w Krakowie?

Jak pokazują dane z raportu, w Krakowie obecnie mieszka ponad 177,5 tys. obywateli Ukrainy którzy uciekli po wojnie, w tym ponad 42 tys. to dzieci. 19 proc. mieszkańców Krakowa stanowią Ukrainki i Ukraińcy. Większy odsetek jest w Rzeszowie (35 proc.), Gdańsku (25 proc.) Katowicach (25 proc.) i Wrocławiu (23 proc.). Jeśli chodzi o całkowitą liczbę, to więcej uchodźców niż Kraków przyjęła tylko Warszawa – 266 tys. i Wrocław – 187 tys.

Warto wiedzieć, że blisko 230 tys. osób mieszka w całym Krakowskim Obszarze Metropolitalnym, który wraz z Krakowem tworzą pięćdziesiąt trzy gminy. 77 proc. z tej liczby mieszka w samym Krakowie. Warto również zwrócić uwagę na dane dotyczące przepływów między ludnością nocną a dzienną. Wskazują one, że w Krakowie czyli mieście centralnym przebywa o 21% więcej migrantów z Ukrainy w ciągu dnia niż w nocy. To odwrotny trend niż w pozostałych miastach i gminach metropolii, gdzie aż o 211% proc. więcej Ukraińców przebywa w nocy.

Do czego może służyć nam ta wiedza? Jak zapewniają twórcy opracowania dzięki temu można lepiej zrozumieć jak te osoby korzystają z miasta i pozwala na przykład lepiej projektować i dopasować usługi publiczne, a to wszystko może przełożyć się na skuteczniejsze zarządzanie miastem.

Motywacja związana z wyborem miasta

A jakie są główne motywacje uchodźców z Ukrainy odnośnie wyboru miejsca pobytu w Polsce? Twórcy raportu uważają, że jest to przede wszystkim wcześniejsza znajomość miejscowości, znajomość ludzi, przede wszystkim posiadanie w danym mieście krewnych bądź przyjaciół, ale także wskazują, że może być to spontaniczny wybór, i o tym wyborze decydowała siatka pomocowa zorganizowana oddolnie na granicy polsko-ukraińskiej.

Skąd to wszystko wiemy?

Opracowane w raporcie dane zostały zebrane przez firmę Selectivv dzięki nowatorskiej metodzie geotrappingu, która, poprzez agregowanie informacji z urządzeń mobilnych, pozwoliła określić liczbę oraz położenie dorosłych Ukraińców i Ukrainek (osób od 15. roku życia) przebywających w Polsce. Dane te zostały zestawione z informacjami o numerach PESEL, które z kolei pozwoliły oszacować liczbę ukraińskich dzieci, mieszkających w Polsce.

Metoda ta polega przede wszystkim na przyglądaniu się nie tyle ludziom, co ich smartfonom. Na podstawie informacji z urządzeń mobilnych, możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o ludziach, między innymi, gdzie i kiedy przebywali. Podobne informacje były już wykorzystywane przez rynek reklamowy, żeby lepiej targetować kampanie.

Jak podaje Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców – prawie 5 milionów osób uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów. Spośród nich najwięcej zdecydowało się przyjechać do Polski. Z danych Straży Granicznej wiemy, że prawie 3 miliony osób przekroczyło ukraińsko-polską granicę. Część z nich pojechała do zachodniej części Europy, część po jakimś czasie zdecydowała się wrócić do swojego kraju.

– Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w Polsce możemy obserwować gigantyczną społeczną mobilizację. Wielkie wojenne zło stało się impulsem dla wielkiego dobra. Zwykli obywatele i obywatelki Polski jeżdżą na polsko-ukraińską granicę, by pomagać uchodźcom w transporcie, goszczą ich w swoich domach, pomagają im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, wspierają ich finansowo i dobrym słowem. Ogrom tej oddolnej mobilizacji jest zjawiskiem niespotykanym w skali świata – piszą autorzy raportu.

Przytoczone dane z raportu były zbierane do 1 kwietnia.

Cały raport jest dostępny TUTAJ – Metropolie: Raport „Miejska gościnność. Wielki wzrost, wyzwania i szanse” – KLIKNIJ TU.

UM Kraków

Print Friendly, PDF & Email