„Rak to nie wyrok”. Uczestniczki Onkorejsu w Elblągu

Fot. Mateusz Misztal

Przeszły raka, ale się nie zatrzymują. Idą dalej i edukują, na każdym kroku podkreślając jak ważna jest profilaktyka i badania. Wyruszyły z Krynicy Morskiej, marsz zakończą w Braniewie. Dziś uczestniczki Onkorejsu miały swój przystanek w Elblągu.

– Jestem amazonką od 20 lat. Mija 20 rok mojego życia. Onkorejs powstał dla osób, które nie chorują i twierdzą, że będą zawsze zdrowe. O tym jak ważna jest profilaktyka najbardziej chyba wiemy ja i moje koleżanki – mówi Patrycja Kulczyk. – Idziemy, żeby edukować kobiety, by wiedziały, że badania, profilaktyka, nawet samobadanie piersi, są bardzo ważne. Jeśli codziennie dotykamy pierś, to wiemy, że jeśli pojawi się guz, to należy udać się do lekarza, by skonsultować to. Nie czekać dwa-trzy miesiące czy pół roku, bo wtedy może się tak zdarzyć, że nic już nie pomoże – dodaje.

W przypadku raka, m.in. raka piersi, bardzo ważna jest wczesna diagnostyka, bo pozwala ona szybko wdrożyć niezbędne leczenie i sprawić, że pacjentka wyzdrowieje.

– My jesteśmy na to najlepszym przykładem, pokazujemy że można normalnie żyć. Rak to nie wyrok, z rakiem można żyć. Pracujemy, żyjemy normalnie, mamy rodziny, dzieci, nawet po raku piersi – podkreślają uczestniczki Onkorejsu.

Jak wskazują, w Polsce na raka piersi chorują coraz młodsze kobiety i odnotowywany jest wzrost zachorowań. – Chcemy to zmienić, chcemy namawiać kobiety do tego, żeby się badały i nie bały się. Bo wiele kobiet się boi, że badanie coś wykryje, ale chodzi właśnie o to, by wykryć niepokojące zmiany należycie szybko i dać sobie szansę pięknego życia – wskazują.

Trasa Onkorejsku wiedzie wzdłuż granic Polski. Każda z tras ma ok. 100 km. Odcinek, który ma do pokonania spotkana dziś grupa pań, rozpoczął się w Krynicy Morskiej, koniec zaplanowano w Braniewie. Wczoraj Panie dotarły do Elbląga, a dziś przed Ratuszem Staromiejskim spotkały się z v-ce prezydentem miasta Michałem Missanem i elbląskimi Amazonkami. Kolejny przystanek to Suchacz.

– Jednego dnia idziemy ok. 20-25 kilometrów. W słońcu, w deszczu, a w tym roku jest zdecydowanie więcej słońca. Idziemy z alergiami, ze spuchniętymi nogami i rękami, ale dajemy radę – podkreślają zgonie.

Panie zwróciły się dziś także z apelem do mężczyzn. – Panowie, macie matki, siostry, żony, narzeczone, żony, pilnujcie je, przypominajcie im o badaniach profilaktycznych. Może np. zamiast kwiatka na urodziny, wykupcie profilaktyczne badania usg piersi czy mammografię, bo choroba kobiety dotyka całą rodzinę i dlatego dbajcie o swoje dziewczyny, o kobiety w rodzinach. I wy również pamiętajcie o swoich badaniach profilaktycznych, bo też jesteście dla nas ważni – podkreśliły.

– Bardzo cenię całą akcję. Cieszę się, że na tracie szóstej znalazł się Elbląg. Zapraszamy też w przyszłych latach. Wszyscy wiemy jak ważna jest profilaktyka nowotworowa. Ten rajd niesie ze sobą niewątpliwie aspekt terapeutyczny i jeszcze dochodzi do tego promowanie profilaktyki. Jestem medykiem z wykształcenia i popieram w całej rozciągłości – wspierajmy profilaktykę nowotworową, badajmy się. Im szybciej wykryjemy u siebie chorobę nowotworową tym lepiej – mówi Michał Missan, v-ce prezydent Elbląga.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDAREZNIA
Print Friendly, PDF & Email